FIA WEC 2018: Fernando Alonso wybrał Toyotę

FIA WEC 2018 - Fernando Alonso (toyotanews.pl)
Fernando Alonso (toyotanews.pl)
Kierowca, znany ze wspaniałych występów dla McLarena w Formule 1, pragnie spełnić ambitne marzenie o potrójnej koronie w sportach motorowych. Postanowił zadebiutować w FIA WEC 2018 i zawalczyć o ten nieoficjalny tytuł w barwach zespołu TOYOTA GAZOO Racing.

Pod koniec stycznia Toyota oficjalnie podała skład zespołu, który walczyć będzie o mistrzostwo na FIA WEC 2018 (fr.: Fédération Internationale de l’Automobile + ang.: World Endurance Championship). W składzie tym znalazł się dwukrotny mistrz świata Fomuły 1 Fernando Alonso, który debiutuje na tej imprezie. Zastąpi on Anthonego Davidsona, który w zespole będzie pełnił rolę kierowcy rezerwowego i testowego. Dla Hiszpana będzie to pracowity rok. Z rywalizacją w mistrzostwach Alonso połączy występy w F1, które, jak mówi, pozostają dla niego priorytetem. Kalendarze obydwu konkursów prawie się nie nakładają, co pozwoli mu na obecność na wszystkich torach poza jednym – w Fuji.

Tor Circuit de la Sarthe - Le Mans, Francja (zdj. Toyota GAZOO Racing)
Tor Circuit de la Sarthe – Le Mans, Francja (zdj. Toyota GAZOO Racing)

Bardzo się cieszę, że wystartuję w wyścigu Le Mans 24h. Przyglądałem się tej imprezie od dawna – udział w niej jest moją wielką ambicją.

– Fernando Alonso o starcie w FIA WEC 2018 z Toyota GAZOO Racing Team

Ambitny Hiszpan

Dla świata sportu nie jest tajemnicą, że dwukrotny mistrz świata Formuły 1 wyznaczył sobie za cel uzyskanie potrójnej korony w sportach motorowych. Zwycięstwo w wyścigu Le Mans (Francja) to drugi z trzech kroków do uzyskania tego nieoficjalnego tytułu. Jeśli się uda, kierowcy z Hiszpanii do zapisania się w historii zabraknie już tylko pierwszego miejsca w Indianapolis 500, odbywającym się w USA. W zeszłym roku kierowca rywalizował już w tym wyścigu, jednak, z powodu awarii auta, nie było mu dane go ukończyć.

Mimo, że to dopiero pierwszy sezon Fernando Alonso w FIA WEC, Toyota pokłada w Hiszpanie duże nadzieje. W emocjonalnym liście, za dołączenie do zespołu podziękował mu Akio Toyoda, były kierowca wyścigowy, a obecnie Prezydent Toyota Motor Corporation.

Akio Toyoda (ceo.com.pl)
Akio Toyoda (ceo.com.pl)

Do Fernando Alonso: dziękuję Ci z całego serca za wybranie Toyoty na partnera, z którym urzeczywistnisz swoje marzenie o Le Mans.

– napisał w liście Akio Toyoda

Toyota TS050 Hybrid na FIA WEC 2018

FIA WEC 2018 - Fernando Alonso w TS050 HYBRID (toyotanews.pl)
Fernando Alonso w TS050 HYBRID (toyotanews.pl)

Podczas Mistrzostw Świata Wyścigów Długodystansowych zespół Toyoty ścigać się będzie modelem TS050 Hybrid o mocy 1000 KM. Toyota wystawi dwa samochody, a Hiszpan zasiądzie w swoim wraz z Sébastienem Buemim i Kazukim Nakajimą. Drugie auto prowadzić będzie trójka w składzie: Mike Conway, José María López i Kamui Kobayashi. Bolidy są owocem współpracy TOYOTA Motorsport GmbH (odpowiedzialni za podwozie i nadwozie samochodu) oraz TOYOTA Higashi-Fuji Technical Centre (konstrukcja silnika).

Mistrzostwa FIA WEC 2018 rozpoczną się 5 maja na torze Spa-Francorchamps w Belgii, a zakończą na torze we francuskim Le Mans. Tegoroczna edycja nazywana jest „supersezonem” ze względu na to, iż obejmie dwa 24-godzinne wyścigi w Le Mans, które odbędą się odpowiednio 16-17 czerwca 2018 i 15-16 czerwca 2019.

Kierowcy Toyoty są już po testach prototypów LMP1, które odbyły się w ubiegłym miesiącu na torze Aragonia w Hiszpanii. Kolejne planowane są na początek kwietnia, brak jednak informacji o dokładnej ich lokalizacji.

Żródła: Toyota News, FIA, The Economic Times.

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Na dnie Zatoki Gdańskiej tyka bomba zegarowa

Wielu z Was z pewnością miało kiedyś okazję spędzać wakacje nad polskim...
Czytaj wiecej