Flipper z Lego? Nie ma problemu!

Gdy wydaje się Wam, że z najsłynniejszych klocków świata zbudowano już wszystko, nagle pojawia się coś, co wywraca to przeświadczenie do góry nogami. Tak jak ten flipper.

Flipper, inaczej zwany pinballem czy bilardem elektrycznym, obchodzi właśnie swoje 70-lecie. Dokładnie w 1948 roku Steve Kordek zaprezentował pierwsze urządzenie tego typu. Początkowo Flippery były mechaniczne, z czasem coraz bardziej do głosu dochodziła elektryka i elektronika. Szczyt ich popularności przypadał na lata 80. i początek 90. Każdy flipper posiadał już wtedy proste komputerowe sterowanie. Przez lata twórcy maszyn prześcigali się w tworzeniu nowych plansz, przeszkód, czy elementów bonusowych. Obecnie najciekawsze maszyny osiągają astronomiczne ceny wśród kolekcjonerów. Co prawda ich popularność przejęły w dużej części domowe konsole do gier i komputery osobiste, ale nadal jest sporo ludzi, którzy bez gry na klasycznym flipperze nie wyobrażają sobie życia.

A co jeszcze jest ikoną dzieciństwa sprzed dwudziestu, trzydziestu lat? Oczywiście nieśmiertelne, duńskie klocki Lego. A co by było gdyby połączyć Lego i flippera? Odpowiedź jest prosta i możecie zerknąć na nią na poniższym filmie.

Oto – w pełni funkcjonalny – zbudowany w całości z klocków stół do pinballa. Do jego budowy zużyto ponad 15 tysięcy elementów i, co ciekawe, jest wykonany w całości tylko i wyłącznie z produktów duńskiego producenta. Jedynymi obcymi „ciałami” są metalowe kulki. Mało tego, do sterowania stołem użyto silników, czujników, siłowników oraz kontrolerów produkowanych przez Lego.

Flipperem sterują trzy sterowniki Mindstorm NXT. Maszyna ma ok 80 cm wysokości, posiada wrzutnię na drobne czy zamek szyfrowy do opróżniania pojemnika monet. Jak zastrzega Bre Burns, twórczyni flippera Benny’s Spaceship Adventure, do jego budowy nie użyła ani grama kleju i ani jednej śruby czy wkręta. Projektowanie, budowa i zaprogramowanie flippera zajęło jej między 200 a 300 godzin.

Jednak chyba było warto, prawda?

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Kolejny kolos na niebie: czy drugi An-225 wzniesie się w powietrze?

Największy samolot świata, czyli Antonov An-225 póki co jest jedynakiem. Tymczasem od...
Czytaj wiecej