The Folio Society zaskakuje nowym wydaniem najsłynniejszych powieści Philipa K. Dicka

Philip K. Dick – "Do Androids Dream of Electric Sheep?" / "A Scanner Darkly", fot. The Folio Society
Philip K. Dick – "Do Androids Dream of Electric Sheep?" / "A Scanner Darkly", fot. The Folio Society
The Folio Society raz jeszcze udowadnia, że Philip K. Dick jest nieśmiertelny! Choć amerykański mistrz science fiction nie żyje od niemal trzydziestu sześciu lat, jego twórczość stale gości na listach bestsellerów. Londyńskie wydawnictwo niedawno wypuściło na rynek specjalne, zbiorcze wydanie dwóch najsłynniejszych powieści Dicka.

Fantastyka naukowa ma się w ostatnim czasie doskonale. Jej miłośnicy są rozpieszczani na każdym kroku – otrzymali darmowy dostęp do zbiorów kultowego “Galaxy Science Fiction”, naukowcy z Arizona State University (także bezpłatnie) udostępnili zbiór swoich przemyśleń i wizji najbliższej przyszłości, a literackie klasyki gatunku zyskują nowe życie. Tak było z Fahrenheit 451, o którym pisałem niedawno, tak jest i z twórczością Philipa K. Dicka. I nie mówię tu o doskonałym Blade Runnerze 2049, sequelu opartego na powieści Dicka filmu Łowca androidów. Trop jest jednak właściwy, gdyż książkowy pierwowzór tego tytułu – Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? – właśnie doczekał się specjalnego wydania. Londyńskie The Folio Society umieściło słynną powieść w ilustrowanym tomie zbiorczym, wspólnie z niemniej kultowym Przez ciemne zwierciadło.

Philip K. Dick – "Do Androids Dream of Electric Sheep?" / "A Scanner Darkly", fot. The Folio Society
Philip K. Dick – “Do Androids Dream of Electric Sheep?” / “A Scanner Darkly”, fot. The Folio Society

Głównodowodzącą projektem jest Raquel Leis Allion – dyrektor kreatywna The Folio Society. Układ książki oparto na technice tête-bêche. Oznacza to nie mniej, nie więcej tyle, że niezależnie od której strony ją otworzymy, możemy brać się za czytanie! Łącznie tomik liczy niemal 500 stron, z czego kilkanaście stanowią ilustracje. W przypadku Do Androids Dream of Electric Sheep? ich autorem jest Brytyjczyk Chris Skinner, natomiast rysunki towarzyszące lekturze A Scanner Darkly stworzył Nowozelandczyk Andrew Archer.

Philip K. Dick – "Do Androids Dream of Electric Sheep?", fot. The Folio Society
Philip K. Dick – “Do Androids Dream of Electric Sheep?”, fot. The Folio Society
Philip K. Dick – "A Scanner Darkly", fot. The Folio Society
Philip K. Dick – “A Scanner Darkly”, fot. The Folio Society

Obaj Panowie mają bogate CV. Skinner współpracował w przeszłości między innymi z Marvelem i DC – największymi wydawnictwami komiksowymi na świecie. Z kolei mieszkający obecnie w Melbourne Archer, przed zleceniem od The Folio Society, był grafikiem w Penguin Books, magazynach “Wired” oraz “Vogue”, a także agencji Saatchi & Saatchi.

Do Androids Dream of Electric Sheep? / A Scanner Darkly w wydaniu The Folio Society robi wrażenie, ale nie jest tanie. Książka kosztuje 75 funtów (+8£ za międzynarodową przesyłkę) – można ją zamówić na stronie londyńskiego wydawnictwa. Czy warto? Tak o tej ciekawej publikacji mówią jej twórcy:

Autor artykułu
More from Damian Halik

Na czym polega fenomen aplikacji Lexus Link?

Technologie, które ułatwiają nam życie, są jednym z symboli naszych czasów. Sprawne...
Czytaj wiecej