Fontanny odkryte na nowo

Projekt „The drinking fountain” był jednym z 12 wyróżnionych podczas konkursu Lexus Design Awards 2013

Dobry design to taki, który rozwiązuje problemy a nie przynosi nowe. Rozwija piękno i użyteczność znanych przedmiotów lub tworzy nieznane dotąd kategorie. To właśnie jest istotą konkursu Lexus Design Awards.

W roku 2013 jednym ze zwycięzców był projekt, który mimo upływu czasu nie traci nic na swojej świeżości i pięknie. To dlatego, że jego głównym elementem jest to co daje życie, stnowi 71% powierzchni naszej planety i 60% każdego z nas. To woda.

Japońskie Atelier OPA czyli trio Yuki Sugihara, Toshihiko Suzuki i Munetaka Isikawa postanowiło wrócić do konceptu fontann. Elementu architektury i designu, w przeszłości tak ważnego dla kultury, a obecnie pozostającego w cieniu choćby fascynacji światłem. W konkursie Lexus Design Awards wyróżniane są projekty, które potrafią wszechstronnie użyteczne, a przy tym piękne. To zasady, które przyświecają samej marce Lexus i jej projektantom.

Jak przyznają sami twórcy pomysł projekt zrodził się z codziennego życia i prostej zasady hydrodynamiki. Gdy strumień wody płynącej z kranu uderza w podstawioną pod niego łyżkę, odbija się od niej tworząc przy tym cienką membranę wody. Potrafi przybierać różne kształty w zależności od wielkości łyżki czy kąta nachylenia. W oparciu o tę prostą zasadę projektanci opracowali kształty, które nadają płynącej wodzie unikalne formy: motyla, ważki, pająka, czy kwiatu wiśni. Odpowiednie proporcje pozwalają zachować każdej z wodnych membran identyczną średnicę 15 centymetrów.
THE DRINKING FOUNTAIN_Lexus Design Awards 2013_3
Projekt „The drinking fountain” był jednym z 12 wyróżnionych podczas konkursu Lexus Design Awards 2013. Po raz pierwszy został zaprezentowany podczas Milan Design Week w kwietniu 2013 roku. Paola Antonelli – kurator The Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku i jedna z jurorek Lexus Design Awards 2013 podsumowała projekt Atelier OPA najbardziej celnymi słowami: „Poetycki, skuteczny, minimum wysiłku> maksymalny efekt. Jego celem jest wywołanie zachwytu i cel ten osiąga”.

THE DRINKING FOUNTAIN_Lexus Design Awards 2013_4

THE DRINKING FOUNTAIN_Lexus Design Awards 2013_2

THE DRINKING FOUNTAIN_Lexus Design Awards 2013_1

Źródła:
www.lexus-int.com
www.lexus-int.com

Autor artykułu
More from Krzysiek Bukowski

Kenya Hara ujawnia swoją propozycję logo Tokyo 2020

Japoński Komitet Olimpijski po skandalu z wyborem logo, które okazało się plagiatem...
Czytaj wiecej