Japoński gigant zmienia świat na lepsze

Human Support Robots © Toyota
Human Support Robots © Toyota
CSR to ostatnio bardzo medialny temat. Nie dziwi więc, że ktoś postanowił zmierzyć i zweryfikować faktyczne działania firm w zakresie ich społecznej odpowiedzialności.

CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu – ang. corporate social responsibility) jest bardzo medialnym tematem, dlatego wiele koncernów zakłada specjalne działy, aby pochwalić się działaniami w kierunku zwalczania społecznych i środowiskowych problemów świata. O takich inicjatywach możemy przeczytać właściwie na każdej stronie internetowej firm chcących świadomie budować swój pozytywny wizerunek na rynku.

Jak można się jednak domyślić, publiczne deklaracje nie zawsze idą w parze z realną pomocą, która uzależniona jest często nie tylko od zastrzyku środków od organizatora, ale także od samego wyboru celu czy sprawnej koordynacji działań. Twórcy rankingu „Change the World” postanowili jednak zmierzyć i zweryfikować faktyczne efekty starań firm w dziedzinie CSR i wynagrodzić trudy najlepszych. Redakcja Fortune oraz międzynarodowa organizacja Shared Value Initiative wraz z profesorem Michaela E. Porterem z Harvard Business School już po raz czwarty pochylili się nad rzeczywistymi dokonaniami przedsiębiorstw, które podają CSR jako jeden z punktów swojej strategii biznesowej. Ocenianych przez zespół czynników było trzy: znaczący i mierzalny wpływ na społeczeństwo, wysoki stopień innowacyjności oraz świetne wyniki biznesowe.

W zaledwie czteroletniej historii stworzonego przez zespół ekspertów zestawienia „Change the World” już po raz trzeci znalazła się Toyota . Prestiż wyróżnienia podnosi fakt, że japoński koncern to jedyny producent samochodów, który znalazł się w tym rankingu więcej niż jeden raz.

Toyota wierzy, że roboty mogą zaoferować znacznie więcej niż tylko praca przy linii produkcyjnej; firma ta buduje i inwestuje w robotykę, aby pomóc osobom starszym i niepełnosprawnym. Stworzyła system wspomagający w chodzeniu osoby po udarze, który pozwala na nowo wyćwiczyć umiejętność chodzenia. Ostatnio Toyota zainwestowała także w izraelską firmę Intuition Robotics, której roboty przypominają osobom starszym o takich zadaniach jak wzięcie leków o właściwej porze.

brzmi uzasadnienie redakcji Fortune.

Mobilność dla wszystkich © Toyota
Mobilność dla wszystkich © Toyota

Dodajmy, że w trakcie Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich 2020 w Tokio koncern ma udostępnić organizatorom, zawodnikom oraz kibicom tysiące nowoczesnych pojazdów, które pozwolą zatrzeć granice pomiędzy osobami z niepełnosprawnościami a całkowicie sprawnymi (więcej tutaj). Równolegle rozwija też projekt Human Support Robots, którego efektem mają być robotyczni pomagierzy osób starszych i niepełnosprawnych, pomagający im w wykonywaniu codziennych, domowych czynności.

Źródło: Motoblog by Complex PR

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Nieapetyczne desery, które bardzo chciałbyś zjeść

Brytyjski szef kuchni po 10 latach w zawodzie postanowił rozpocząć przygodę w...
Czytaj wiecej