“Fragmentaryzacja” – Pasiewicza artystyczna podróż

Piotr Pasiewicz – "Fragmentaryzacja", fot. Pawilon Sztuki ERGO Hestia
Piotr Pasiewicz – "Fragmentaryzacja", fot. Pawilon Sztuki ERGO Hestia
Prace jednego z najciekawszych polskich artystów abstrakcyjnych znów będzie można zobaczyć w Warszawie! Między 22 września a 30 listopada 2018 roku Pawilon Sztuki ERGO Hestia zaprezentuje wystawę pod tytułem "Fragmentaryzacja", na którą złożą się linoryty Piotra Pasiewicza oraz fotografie dokumentujące jego działalność.

O nadchodzącej wystawie prac łódzkiego artysty zatytułowanej “Fragmentaryzacja” Zuzanna Faliszewska pisze: “Przestrzeń, którą tworzy Pasiewicz w swoich obrazach i grafikach, wymyka się spoza kadru”. Zdanie to obrazuje jednak znacznie więcej, świetnie oddając sedno jego twórczości. By ową wypowiedź rozwinąć i mocniej scharakteryzować tego artystę, należałoby wspomnieć o jego wyrazistym i niepowtarzalnym stylu, niestandardowym podejściu do sztuki czy wielowymiarowej działalności. Jednak nie o swoiste zaszufladkowanie tu chodzi, lecz o złapanie nieuchwytnej natury tej feerii kształtów i treści. Dlatego właśnie “Fragmentaryzacja” stanowi wycinek, który pozwala na indywidualną ocenę poszczególnych prac Piotra Pasiewicza bez konieczności odwoływania się do merytorycznej i artystycznej wartości ogółu jego twórczości.

Piotr Pasiewicz – "Fragmentaryzacja", fot. Pawilon Sztuki ERGO Hestia
“Fragmentaryzacja”, fot. Piotr Pasiewicz

“Fragmentaryzacja” daje upust wielowymiarowości Piotra Pasiewicza mimo stosunkowo niewielkiej liczby eksponatów. Warto bowiem pamiętać, że nie ogranicza się on do jednej techniki. Tworzy obiekty graficzne, linoryty, rysunki, prace malarskie, krótkie formy wideo czy performance. Zazwyczaj barwne, budzące fantastyczne wizje ukryte pod naleciałością szarej dorosłości, prace, tym razem ustąpiły miejsca odcieniom czerni i bieli. W ramach wystawy zobaczymy siedem linorytów, których tłem i uzupełnieniem będzie obiekt dokumentujący działanie w przestrzeni oraz wybór fotografii przedstawiających akcję Pusto/Pełno/Stany.

Piotr Pasiewicz – "Fragmentaryzacja" (Pusto/Pełno/Stany), fot. Pawilon Sztuki ERGO Hestia
“Fragmentaryzacja” (Pusto/Pełno/Stany), fot. Piotr Pasiewicz

Formy przez niego tworzone, niczym żywy organizm, cały czas przeistaczają się i pulsują, tworząc “labirynt szyfrów”, otwarty na kontemplację i interpretację.

pisze o “Fragmentaryzacji” Zuzanna Faliszewska.

Kształty przypominające mikroorganizmy przechodzą w rytm, w linię. Urywają się bądź trwają w domyśle – poza kardem. Można odczuć, że dany odbiorcy obraz jest tylko fragmentem większego – jak obraz spod mikroskopu, lecz przeniesiony do makroświata.

 fragment tekstu z katalogu wystawy.

Piotr Pasiewicz – "Fragmentaryzacja", fot. Pawilon Sztuki ERGO Hestia
“Fragmentaryzacja”, fot. Piotr Pasiewicz

Piotr Pasiewicz był w 2013 roku jednym z finalistów 12. edycji Artystycznej Podróży Hestii – teraz powraca. W ciągu tych kilku lat Łodzianin zdążył wypracować swój wyrazisty i niepowtarzalny styl oraz pozycję w artystycznym światku. Wystawę zorganizowano w ramach otwarcia sezonu powakacyjnego. “Fragmentaryzacja” aż do 30 listopada będzie zdobić wnętrza Pawilonu Sztuki ERGO Hestia przy ulicy Franciszka Kostrzewskiego 1 w Warszawie. Wernisaż odbędzie się w sobotę 22 września o godzinie 10:00. Między 23.09 a 30.11 ekspozycja dostępna będzie w poniedziałki, wtorki i piątki (godz. 14-17) oraz w czwartki (14-18).

Piotr Pasiewicz – "Fragmentaryzacja", fot. Pawilon Sztuki ERGO Hestia
Piotr Pasiewicz – “Fragmentaryzacja”, fot. Pawilon Sztuki ERGO Hestia
Autor artykułu
More from Damian Halik

Mandragore oczyści nowojorskie powietrze?

W ostatnich latach architekci z różnych zakątków globu wręcz prześcigają się w...
Czytaj wiecej