Dzieła Fridy Kahlo niebawem zobaczymy w Poznaniu

"Roots" (1943), rys. Frida Kahlo
"Roots" (1943), rys. Frida Kahlo
Frida Kahlo na przestrzeni niespełna trzydziestu lat wyrobiła sobie tak wyrazisty styl, że jej obrazy rozpozna nawet osoba niespecjalnie zorientowana w sztuce. Już pod koniec września rozpocznie się pierwsza w Polsce wystawa prac meksykańskiej artystki i jej partnera Diego Rivery.

Do Poznania zawitała Sztuka przez wielkie S. Wystawa “Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku. To pierwsza w Polsce ekspozycja poświęcona wybitnej meksykańskiej malarce i jej niemniej uznanemu małżonkowi. Kuratorką odbywającego się w poznańskim CK Zamek przedsięwzięcia jest doktor Helga Prignitz-Poda. Czym jednak jest ten “polski kontekst”?

Tytułowy kontekst tworzą z jednej strony bardzo bliskie relacje artystów z autorkami o polskim pochodzeniu (B. Kolko i F. Rabel), z drugiej zaś obecność obrazów Kahlo i Rivery oraz grafik Fanny Rabel na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w 1955 roku w Polsce.

Frida Kahlo (mash-up), fot. Ahmad Aliswaid Giphy
Frida Kahlo (mash-up), fot. Ahmad Aliswaid Giphy

“Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” to przede wszystkim możliwość zobaczenia około czterdziestu obrazów artystycznego małżeństwa. Większość z nich pochodzi ze zbiorów Jacquesa i Natashy Gelmanów. Część z kolekcji prywatnych bądź meksykańskich, niemieckich czy polskich muzeów.

Wspomniana wystawa była jednym z największych wydarzeń kulturalnych lat 50., jakie miało miejsce w Polsce. Wówczas jednak z dorobku Kahlo zaprezentowano jedynie “La Mesa Herida” (“Zraniony stół”). Tym razem to dorobek Meksykanki będzie stanowić główny punkt programu.

Poza kultowymi już pracami Fridy Kahlo i Diego Rivery, CK Zamek zamierza też pokazać zdjęcia z lat 30. i 40. przedstawiające malarkę, autorstwa Nickolasa Muraya oraz Berenice Kolko. W jednej z sal placówki będzie można zobaczyć także filmy dokumentalne o słynnym małżeństwie. Dodatkiem będzie niewielka ekspozycja prac Fanny Rabel – uczennicy Fridy, a zarazem jednej z jej najbliższych przyjaciółek.

Wystawa zatytułowana “Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” rozpocznie się 28 września i potrwa niespełna cztery miesiące. Zakończenie ekspozycji zaplanowano na 21 stycznia 2018 roku. Poznańskie Centrum Kultury Zamek rozpoczęło już sprzedaż biletów na to wydarzenie. Podstawowa cena to 25 zł, jednak najtańsze wejściówki zaczynają się już od 15 zł za osobę. Można je nabyć w kasie placówki lub przez internet, więcej informacji na temat biletów znajdziecie pod tym adresem.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Prop Store organizuje wielką aukcję gadżetów filmowych

Kolekcjonowanie gadżetów filmowych to pasja jak każda inna. Dzięki niej Stephen Lane...
Czytaj wiecej