Kultowe “Galaxy Science Fiction” dostępne za darmo!

Galaxy Science Fiction Magazine, fot. The Verge
Galaxy Science Fiction Magazine, fot. The Verge
Trzydzieści lat historii fantastyki naukowej, jakie złotymi zgłoskami zapisano na łamach czasopisma "Galaxy Science Fiction", dostępne jest teraz w serwisie Archive.org. Zupełnie za darmo!

Są takie tytuły prasowe, które zmieniały bieg historii. Choć w przypadku “Galaxy Science Fiction” może zdawać się to stwierdzeniem na wyrost, tytuł ten miał rzeczywisty wpływ na rozwój nie tylko nurtu fantastyki naukowej w kulturze, ale i realnie wpłynął na sferę nauki. Czasopismo, znane też jako “Galaxy Magazine” czy po prostu “Galaxy”, było przede wszystkim miejscem wymiany poglądów na rozwój cywilizacyjny i technologiczny, ale i pozwoliło się wybić wielu uznanym dziś literatom. A wszystko zaczęło się w roku 1950…

"Galaxy Science Fiction" Magazine - okładka pierwszego numeru
“Galaxy Science Fiction” – okładka pierwszego numeru

Twórcą “Galaxy Science Fiction” jest H. L. Gold, którego zatrudniło włoskie wydawnictwo World Editions, liczące na mocne wejście na amerykański rynek prasowy. Nie przeliczyli się! Pismo, mimo bardzo specyficznej tematyki, szybko znajdywało nowych czytelników. Każdy z numerów wydanych między październikiem 1950 a latem 1980, sprzedał się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy. Ba, tytuł ukazywał się nawet poza USA! “Galaxy Science Fiction” dostępne było także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, Holandii, Norwegii, Szwecji i Argentynie.

Horace Leonard Gold świetnie czuł klimat. Zanim został naczelnym “Galaxy Science Fiction”, pisał między innymi dla DC Comics, gdzie współtworzył historie o Batmanie, Supermanie czy Wonder Woman. Na łamach swojego pisma dawał też szansę młodym pisarzom. W “Galaxy” publikowali między innymi tacy autorzy, jak Isaac Asimov (“Ja, robot”), Alfred Bester (“Gwiazdy moim przeznaczeniem”) czy Ray Bradbury (“Fahrenheit 451”). Nawet po jego odejściu w 1961 roku, pismo trzymało się nieźle. Gold zdążył bowiem przygotować swojego następcę, Frederika Pohla. Potem przyszły jednak problemy finansowe i zmiany właścicieli, aż w końcu latem 1980 roku pożegnano się z czytelnikami.

Dzięki staraniom organizacji Internet Archive (Archive.org), w ich serwisie przeczytać możemy aż 355 numerów “Galaxy Science Fiction”. Jak na razie nie udało się opublikować “najnowszych” egzemplarzy, a jedynie kolekcję wydań z lat 1950-1977.

Wszystkich zainteresowanych odsyłam do tej strony. Miłej lektury!

Zakładka "Galaxy Science Fiction Magazine" w serwisie Archive.org
“Galaxy Science Fiction” w serwisie Archive.org
Autor artykułu
More from Damian Halik

Desert Rock Resort – ekoturystyka po arabsku

Pracownia Oppenheim Architecture pochwaliła się jednym z najciekawszych projektów w swoim portfolio...
Czytaj wiecej