GAMBERO ROSSO – Vini d’Italia Tour 2016/17

To już ósmy raz, kiedy Czerwona Krewetka (Gambero Rosso) odwiedziła w zeszłym tygodniu wraz z włoskimi winiarzami Warszawę. Ten prestiżowy przewodnik po włoskich winach Vini d’Italia obchodzi właśnie 30-lecie istnienia i jak co roku odwiedza największe aglomeracje świata, aby prezentować wyróżnione w danej edycji wina.

To już ósmy raz, kiedy Czerwona Krewetka (Gambero Rosso) odwiedziła w zeszłym tygodniu wraz z włoskimi winiarzami Warszawę. Ten prestiżowy przewodnik po włoskich winach Vini d’Italia obchodzi właśnie 30-lecie istnienia i jak co roku odwiedza największe aglomeracje świata, aby prezentować wyróżnione w danej edycji wina.

Spośród 50.000 win poddawanych ocenie przez pracowników Gambero Rosso, tylko nieliczne zdobywają „Trzy Kieliszki” – Tre Bicchieri, wyróżnienie nadawane przez najbardziej wpływową publikację winiarską Włoch. W tym roku doceniono aż 429 win i właśnie część z nich można było spróbować podczas tegorocznej edycji Vini d’Italia Tour 2016/2017.

gr1

Tegoroczna edycja odbyła się w Hotelu Bristol w Warszawie i podzielona została na degustację komentowaną prowadzoną przez Redaktora Naczelnego Magazynu WinoTomasza Prange-Barczyńskiego, który zaprezentował 18 win wyróżnionych w edycji Vini d’Italia 2016/17. Podczas degustacji goście mieli okazję spróbować Franciacortę Brut Alma Gran Cuvee z winnicy Bellavista. Wino musujące wytwarzane metodą naturalną, dojrzewające około 40 miesięcy na osadzie z aromatami grzanek, dość maślane, czyste w smaku. Następie zaserwowane zostały dwa wina białe z Campanii, Falanghina del Sannio Janare 2015 z La Guardiense z nutami cytrusowymi, zielonymi owocami, gdzie usta odnalazły dużo świeżości oraz zbalansowaną kwasowość oraz Fiano di Avellino 2015 z Tenuta Sarno, wino bardzo mineralne, skalne (gleby wulkaniczne) z delikatnym owocem, dość wysoką kwasowością oraz dymnym posmakiem. Następnie przyszedł czas na Frascati Superiore Epos Riserva 2015 z Poggio Le Volpi, wina powstałego z kupażu dwóch szczepów (60% Malvasia, 40% Trebbiano) o pięknym, ciepłym owocu lecz zarazem dość mineralnego. Z regionu Veneto goście mogli spróbować Soave Classico Campo Vulcano 2015 od I Campi z dość surowym nosem za to świetnym ciałem oraz kwasowością. Trzy kolejne pozycje należały do Marche. Eleganckie Verdicchio del Castelli di Jesi Calssico Superiore Misco 2015 z winnicy Tenuta di Tavignano zaskoczyło dość mineralnymi aromatami, które przeplatały się z cytrusowymi owocami. Dość wyraziste w smaku z podbitą kwasowością będzie idealnym winem do food pairingu. Ci, którzy szukali bardziej stonowanego wina, spróbowali Verdicchio di Metalica 2015 od Colpaoli.

gr2

Marotti Campi zaproponowało ciekawe, a zarazem lekkie z dość wysoką kwasowością  Castelli di Jesi Verdicchio Classico Salamariano Riserva 2015, które idealnie sprawdziłoby się w letnie dni. Przedstawicielem Umbrii była winnica Tudernum z Todi Grechetto 2015 o aromatach kwiatowych, wspaniale sprawdzającym się z owocami morza oraz białym mięsem. Dla tych, którzy zamierzają cieszyć się białym szaleństwem w Alto Adige, Vini d’Italia proponuje A.A. Lago di Caldaro Scelto Superiore Bischofsleiten 2015, gdzie na początku odnajdziecie Werther’s Original, następnie truskawki. Dość delikatne na początku, aby na końcu ukazać swój pazur.

gr3

Z win czerwonych wyróżnionych przez Gambero Rosso zaprezentowane zostało 8 etykiet z Sycylii, Toskanii oraz Apulii. Etna Rosso 2012 z Cantine Paolini, której winnice zlokalizowane są na wysokości około 1000 m n.p.m, dało wino o nutach skórzanych, wilgotnego drewna oraz owocowych ustach z aromatami dymnymi. Toskania zaprezentowała Chianti Riserva 2010 z Castelsina, dość delikatne z bogatym owocem, Chianti Classico Berardenga 2013 od Felsiny, z ziołowymi nutami oraz skoncentrowanym owocem, w ustach natomiast subtelniejsze od poprzednika, a zarazem bardziej pijalne, Nappolaio 2012 z Fattoria Pogni, o aromatach landrynkowych oraz ciemnego owocu oraz Bolgheri Rosso Superiore 2013 ładnie ułożone, nie trącone beczką z dużą ilością owocu oraz nutami pieprznymi. Nuty korzenne natomiast pojawiły się w Primitivo di Manduria 2015 z winnicy Felline, a Produttori Vini Manduria zaprezentowało Primitivo di manduria Lirica 2013, z dużą ilością suszonych owoców, z wyczuwalną beczką oraz łagodnym wykończeniem. W poszukiwaniu kawy, ziół, kwiatów, wiśni i śliwki goście udali się do Torrevento, aby zdegustować Castel del Monte Nero di Troia Ottagono Riserva 2013, które dojrzewało przez 8 miesięcy w botti, a następnie przez rok w barrique, dając wino ładnie ułożone, które na pewno znajdzie swoich odbiorców.

gr4

Następnie przyszedł czas na degustację dla branży oraz dla miłośników wina, którzy w tym dniu bardzo licznie odwiedzali stoiska przybyłych winiarzy z najróżniejszych regionów Włoch.

W tym roku goście mieli okazję degustować wina z winnic: Bellavista (Lombardia), Contadi Castaldi, Cantina Tudernum, Castelsina (Tuscany), Colpaola (Marche), Fattoria Pogni (Tuscany), Felline (Puglia), Fèlsina (Tuscany), La Guardiense (Campania), I Campi (Veneto), Marchetti, Marotti Campi (Marche), Paolini (Sicily), Petra, Poggio le Volpi (Lazio/Puglia), Produttori Manduria (Puglia), Torrevento (Puglia).

A jak było podczas Gambero Rosso – Vini d’Italia Tour 2016/17, zobaczcie sami!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Jacob’s Creek – Double Barrel

Czy to nowa moda, chwyt marketingowy, a może nowa jakość? Chyba każdego...
Czytaj wiecej