Poznajcie Gamers’ IS – wyjątkowy model Lexusa

Gamers' IS, Lexus IS 350 F Sport, Lexus
Gamers' IS, fot. Lexus
Lexus zatrudnia setki projektantów – wielu z nich to wybitni fachowcy, część nazwisk jest wam zapewne znajoma, ale czy wiedzieliście, że marka stworzyła samochodów, w którym zakochają się gracze, przy okazji oddając im kilka kluczowych decyzji projektowych? Oto efekt.

Powstanie modelu Gamers’ IS to część zapoczątkowanej w styczniu kampanii “All In”. Lexus coraz mocniej pracuje w ten sposób na zmianę postrzegania swojej marki zwłaszcza wśród młodych ludzi. Choć Japończycy nie zamierzają zrywać z luksusem, wyraźnie próbują uczynić go bardziej przystępnym. Jednocześnie firma wyraźnie dostrzega powiązania między stylem życia a wyborami konsumenckimi, stąd otwarcie na młodych, kreatywnych i posiadających niekonwencjonalne pasje.

Gamers’ IS – samochód Lexusa zaprojektowany przez graczy

Gamers' IS, Lexus IS 350 F Sport, Lexus
Wnętrze modelu Gamers’ IS, fot. Lexus

Opowiadając o projekcie, przedstawiciele marki są pewni, że to pierwszy taki samochód na świecie – i trudno im nie uwierzyć. W dużym skrócie jest to bowiem sen fana wyścigowych symulatorów, ale w praktyce to samochód dla każdego gracza. Nawet takiego, który jeszcze nie ma prawa jazdy – bo nie jest mu ono potrzebne, by korzystać z udogodnień tego IS-a. Powołanie do życia Gamers’ IS było możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z Twitchem. To właśnie użytkownicy tej platformy, śledzący kanał popularnej streamerki Fuslie, mieli w styczniu okazję wpłynąć na decyzje projektantów.

Wydarzenie śledziło ponad 554 000 osób, które czynnie angażowały się w rozwój projektu. Bazą, na której pracowano, był Lexus IS 350 F Sport. Uczestnicy streamu na bieżąco głosowali nad kolejnymi modyfikacjami. W ten oto sposób crowdsourcing posłużył studiu SCPS do urzeczywistnienia marzeń graczy i powołania do życia wyjątkowego, e-sportowego sedana.

Społeczność Twitcha jest tak zaangażowana w realizacje swoich gamingowych pasji, jak my w dawanie wyrazu czystej fascynacji sportowymi sedanami, których ucieleśnieniem jest IS 2021. Poprosiliśmy tych pasjonatów o pomoc w zaprojektowaniu wymarzonej przestrzeni do grania, a ich odzew był ogromny. W ten sposób wspólnie stworzyliśmy jedyne w swoim rodzaju połączenie designu i wydajności na pograniczu motoryzacji i gamingu.

– Vinay Shahani, wiceprezes ds. marketingu amerykańskiego oddziału Lexusa

Co marzy się graczom?

Lexus
Serce projektu – komputer gamingowy umieszczony w bagażniku sedana, fot. Lexus

Lexus wykonał odważny krok w kierunku docenienia społeczności, która przez społeczeństwo wciąż nie jest traktowana poważnie. Gry, wbrew obiegowej opinii, nie są dziecinną rozrywką, a segmentem kultury, który rozmiarami prześciga nawet przemysł filmowy! A czego chcą gracze? Gamers’ IS dobrze odpowie na to pytanie. Widzowie Fuslie co prawda nie mogli w pełni dać upustu swoim marzeniom, ale w demokratyczny sposób dokonywali wyborów kolejnych elementów.

Karoserię pokryto wzorem Infiltrate, który poparło 48% głosujących. Winylowa okleina nie dominuje nad niuansami nadwozia, ale daje delikatny wyraz pasjom posiadacza. Grafika już na pierwszy rzut oka kojarzy się z klimatami gamingowymi, przypominając interfejs gry. Jeszcze bardziej zdecydowana była reakcja na wykończenie wnętrza. 55% osób postawiło na motyw Neon Tokyo, nawiązujący do japońskiego pop-artu. Gamers’ IS zyskał dzięki temu wyraziste elementy oraz kochane przez graczy podświetlenie RGB.

Diody LED rozświetliły przede wszystkim podsufitkę, ale też – oszczędnie – przyozdobiły panele boczne oraz fotele. To jednak tylko wizualne bajery, a gdzie to, co dla graczy najważniejsze? W bagażniku. Komputer (brak szczegółowej specyfikacji, wiadomo jedynie, że wykorzystano procesor od AMD i kartę graficzną MSI Gaming GeForce) oczywiście przyozdobiono korespondującymi z wnętrzem LED-ami. By uprzyjemnić granie, oczywiście przyciemniono też szyby.

Tak przechodzimy do sedna, a więc stanowiska gracza

Stanowisko gracza, Lexus IS 350 F Sport, Lexus
Stanowisko gracza w zmodyfikowanym Lexusie IS 350 F Sport, fot. Lexus

Umiejscowiono je z przodu, na miejscu dla pasażera. Kubełkowego fotelu miłośnikom gamingu reklamować nie trzeba – ten z IS-a jest jednak nieporównywalnie wygodniejszy od nawet najdroższych foteli produkowanych z myślą o graniu. Przed wygodnie usadowionym graczem rozciąga się natomiast spory, zakrzywiony ekran (nie podano jego rozmiaru), na który zagłosowało 64% widzów Fuslie. Pod nim umiejscowiono natomiast wysuwaną platformę z klawiaturą i myszą.

Dodatkowo – dla tych, którzy bardziej od e-sportowych wyników cenią wygodę – przygotowano też wyjątkowy kontroler. Jego projekt (Cyber) poparło 42% głosujących, a konstrukcja została wydrukowana w technologii 3D. Z kolei po lewej stronie, w konsoli centralnej, zamontowano lodówkę. 61% graczy uznało, że powinna znaleźć się w niej mrożona kawa. Tak to można grać…

Kontroler, Gamers' IS, Lexus
Kontroler będący elementem wyposażenia Gamers’ IS, fot. Lexus
Autor artykułu
More from Damian Halik

Ron Finley i jego lekcje ogrodnictwa

O bohaterze tego artykułu mogliście już słyszeć nie raz – Ron Finley,...
Czytaj wiecej