Ten gadżet powie wszystko o Twoim talerzu

Najprościej nazwać go "gastroskanerem"

Czy niekiedy podczas posiłku jesteście ciekawi ile kalorii właśnie znajduje się na talerzu, który stoi przed wami? Ten gadżet powie wszystko o Twoim talerzu – poda dokładną wartość odżywczą produktów na talerzu skanując ich skład chemiczny. Magia.

Za projektem stoi francuski startup „Diet Sensor” zaprezentowany i nagrodzony podczas targów Consumer Electronics Show 2016. To kieszonkowy skaner molekularny o nazwie SCiO, który łączy się ze smartfonem poprzez Bluetooth. Urządzenie wykorzystuje podczerwieni, aby określić skład chemiczny skanowanego posiłku lub napoju.

To wymarzony sprzęt nie tylko dla dietetyków, czy osób który starają się zrzucić kilka kilogramów. SCiO powstał przede wszystkim z myślą o cukrzykach i osobach, które zmuszone są przestrzegać bardzo rygorystycznej diety. Co nie zmienia faktu, że zachwyceni będą nim również sportowcy.
DietSensor2_Materialy prasowe
Jak działa? Wystarczy zbliżyć go do posiłku i nacisnąć przycisk. Po sekundzie dedykowana aplikacja na smartfonie podaje informacje o zawartości tłuszczu, węglowodanów, białka, cukrów i podpowiedzi odnośnie diety – np., aby nie jeść więcej niż 70 gram produktu. Dane zbierane są naturalnie w aplikacji, która śledzi i pomaga przestrzegać diety.

Skaner ma swoje ograniczenia. Jest w stanie rozpoznawać pojedyncze produkty takie jak chleb, pomidor, ser itp. Nie poradzi sobie ze skanowaniem całej kanapki „na raz”, ale dedykowana aplikacja pozwala wprowadzać samodzielnie bardziej skomplikowane posiłki. Co ważne skaner potrafi określić wartości jedzenia przygotowywanego w domu, dlatego świetnie poradzi sobie np. z upieczonym w domu ciastem.

Skaner SCiO dostępny jest w cenie 249$. Aplikacja jest darmowa, ale do pełnego działania ze skanerem wymaga subskrypcji w kwocie 10$ miesięcznie.

Źródła: mashable.com, dietsensor.com

Autor artykułu
More from Krzysiek Bukowski

Finały World Drone Prix 2016 w Dubaju

Luke Bannister był głównym pilotem dronów w zespole Tornado X-Blades Banni UK...
Czytaj wiecej