Gdy Lexus tworzy niemożliwe…

Lexus Tattoo
Claudia De Sabe w trakcie tatuowania Lexusa UX; fot. mat. prasowe
Lexus charakteryzuje się tym, że pracują tam ludzie, którzy lubią zmieniać niemożliwe w możliwe. Przesuwają oni granice technologii, wzornictwa i rzemiosła, aby stworzyć coś, co jest niesamowite, zaskakujące i inspirujące. Najlepsze jest jednak to, że tych rzeczy nigdy nikt się nie spodziewa. Oto kilka przykładów, kiedy Lexus zrobił coś zupełnie niespodziewanego.

“Poduszko-lotka“

Jeśli oglądaliście „Powrót do przyszłości II“ to dobrze znacie koncepcję poduszko-lotki (ang. hoverboard). Lexus zainspirował się filmem i postanowił pokazać świtu swoją nową koncepcję transportu. Latem 2015 roku Lexus zaprezentował swój niesamowity poduszkowiec, wykorzystujący technologię nadprzewodników, aby przybliżyć marzenia science fiction do prawdziwych faktów. Bez wątpienia może to zrewolucjonizować przyszłość naszego poruszania się.

Samochód origami

Tradycyjne materiały konstrukcyjne pojazdu – metal, szkło, tworzywa sztuczne itp. – zostały odłożone na bok dla tej spektakularnej, jednorazowej kreacji. Chodzi o wierną, naturalnej wielkości replikę Lexusa IS wykonaną z precyzyjnie wycinanego kartonu. Do projektu wykorzystano około 1700 indywidualnie ukształtowanych arkuszy. Co najciekawsze, jeździł!

Lodowe koła

Ciekawych materiałów i tworzenia niesamowitych rzeczy ciąg dalszy. Lexus zainspirowany kunsztem, jaki cechuje każdy pojazd, zlecił zespołowi specjalistów od rzeźb na lodzie zbadanie, w jaki sposób można wykorzystać lód w miejsce konwencjonalnych stopów metalu i gumy. Po trzech miesiącach badań, projektowania i testowania, gotowe koła zostały zamontowane w Lexusie NX. Samochód był głęboko zamrożony, przechowywany przez pięć dni w temperaturze -30°C (pierwszy raz uruchomiony), a następnie wypuszczony na londyńskie drogi.

Auto-tatuaż

Okazuje się, że nie tylko ludzkie ciało można pokryć tatuażem. Używając czystego białego Lexusa UX jako „płótna“ i wiertła Dremel w miejsce igły do tatuażu, artystka Claudia de Sabe wyryła na karoserii samochodu wzór inspirowany Japonią. Zawierał on karpia koi z jednej strony i dwie złote rybki z drugiej. Rezultat był zarówno uderzający, jak i niepowtarzalny, co jest prawdziwym hołdem dla kunsztu takumi, który wyróżnia każdego Lexusa.

Sportowy jacht

Zapowiadana zimą 2017 roku koncepcja jachtu sportowego przewidywała, że Lexus może w przyszłości rozwinąć się w nowe obszary mobilności i rekreacji. Co więcej, uzupełnić nawet profil życia Lexusa. Nieco ponad dwa lata później, ten pozornie szalony pomysł urzeczywistnił się jako nowy luksusowy jacht Lexus LY 650.

Lexus LY
fot. materiały prasowe/ Lexus Polska

Skórzana sukienka

W jaki sposób pokazać światu elastyczną i wyjątkową naturę wysokogatunkowej skóry używanej w Lexusie CT? To proste! Odpowiedzią była współpraca z wielokrotnie nagradzaną projektantką specjalizującą się w wyrobach skórzanych – Úną Burke. Ręcznie wykonała ona unikatową skórzaną sukienkę, która mogła pokazać wszystkie zalety skóry, którą używana jest do tapicerki.

Reklama napisana przez AI

Reputacja Lexusa w zakresie przesuwania granic technologii i innowacji zainspirowała markę również do stworzenia nowej reklamy, w całości napisanej przez sztuczną inteligencję (AI). Proces polegał na szkoleniu SI z danych, które obejmowały nagradzane, luksusowe reklamy z ostatnich 15 lat. Inteligencja emocjonalna skupiła się na tym, co najsilniej działa na widzów oraz na specjalnie zamówionych informacjach o ludzkiej intuicji. To wszystko zostało przeanalizowane i zamienione w to wyjątkowe dzieło filmowe.

42 tysiące diod LED

Ten wspólny projekt Lexusa i usługi wideo Vivo ujawnił podświetlaną wersję nowego Lexusa IS owiniętego 41 999 programowalnymi diodami LED. Zmieniły go one w przykuwający uwagę ekran do wyświetlania dynamicznej grafiki i wideo. Co ciekawe, po zakończeniu prac samochód zagrał główną rolę w teledysku “Be the One“ brytyjskiej artystki Dua Lipa.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Ogłoszono nominacje do 69. Nagród Emmy

Wczoraj ogłoszono nominacje do bodajże najważniejszych nagród telewizyjnych – Emmy. To będzie...
Czytaj wiecej