Gdzie zjeść w 2019 roku – przegląd kulinarnych destynacji

LOCO Restaurant; źrodło: http://www.loco.pt
LOCO Restaurant; źrodło: http://www.loco.pt
Nowe koncepty restauracyjne powstające na całym świecie niejednego potrafią zaskoczyć. A co w kulinarnych trendach przyniesie rok 2019? Kogo powinni śledzić restauratorzy? I gdzie w tym roku spotkamy znanych foodiesów?

Forbes pokusił się o wylistowanie 10 nietuzinkowych miejsc, które – choć może teraz jeszcze mało znane – w najbliższej przyszłości mogą stać się kulinarnymi punktami obowiązkowymi dla światowych smakoszy. O swoich topowych miejscach opowiedziały kulinarne autorytety – Kristian Brask Thomsen, Andy Hayler i Matt Goulding.  A więc w jaki zakątek świata wybrać się w 2019 roku w poszukiwaniu nieoczekiwanych kulinarnych przyjemności? Odpowiedź poniżej. 

1. 3 Fils – Dubaj

Luźna, przyjacielska atmosfera w połączeniu z nieskazitelnymi, luksusowymi produktami w niskich cenach. Z pozoru coś tu jest nie tak, a jednak to sama kwintesencja restauracji 3 Fils. Nowoczesny koncept azjatyckiej kuchni z Japońskimi wpływami. Jeśli chcecie więc spróbować pierwszej jakości dać, jednocześnie spędzając czas w rodzinnym gronie i nieformalnym stroju – 3 Fils zaprasza! 

Restauracja 3 Fils, Dubaj; źródło: https/www.facebook.com/3fils
Restauracja 3 Fils, Dubaj; źródło: https/www.facebook.com/3fils

2. 28 HuBin Road – Hangzhou, Chiny

Wyjątkowy projekt wnętrza, tradycyjna kuchnia regionu Hangzhou i lokalne produkty z okolicznych miasteczek, czyli 28 HuBin Road. To jedna z najbardziej znanych restauracji w Hangzhou, uważana nawet za najlepszą restaurację w Chinach. Co ciekawe, restauracja oferuje również jedyną hotelową piwniczkę z kolekcją ponad 2500 win.

3. À L’aise – Oslo, Norwegia

Spotkanie kunsztu tradycyjnych, francuskich kulinariów z norweskim rzemiosłem. Prostota w kuchni z naciskiem na najlepszej jakości produkty norweskie i zagraniczne. Wizyta w À L’aise powinna być oczywistym wyborem dla każdego prawdziwego konesera dobrej kuchni. 

À L’aise - Oslo; źródło: https://www.alaise.no/

À L’aise – Oslo; źródło: https://www.alaise.no/

4. Alcalde – Guadalajara, Meksyk

Typowe, meksykańskie potrawy o głębokim smaku i niezwykłym aromacie – po jednej wizycie w tym miejscu będziesz chciał więcej i więcej. Szef kuchni Francisco ‘Paco’ Ruano doświadczenie zdobywał w takich miejscach, jak Mugaritz i El Celler de Can Roca w Hiszpanii oraz Noma w Danii, co zdecydowanie przejawia się w jego daniach. Jakość najwyższych lotów w połączeniu z tradycyjnymi, meksykańskimi wpływami – połączenie idealne.

Alcalde - Guadalajara; źrodło: https://www.facebook.com/RestAlcalde/

Alcalde – Guadalajara; źrodło: https://www.facebook.com/RestAlcalde/

5. Atelier – Monachium, Niemcy

Restauracja w hotelu Bayerisch Hof to “najlepsza z dużej kolekcji nowych, trzygwiazdkowych restauracji Michelin w 2018 roku” – mówi Hayler. Chwalona za wyrafinowaną, nowoczesną kuchnię i często zmieniające się menu degustacyjne z nietypowymi produktami, które jednak harmonijnie łączą się ze sobą i uzupełniają.

6. CoCoCo – Petersburg, Rosja

Szef kuchni Igor Grishechkin uważany jest za wschodzącą gwiazdę rosyjskiej gastronomii. Główna zasada obrazująca filozofię tego miejsca to praca wyłącznie z produktami rolnymi i sezonowymi, które zostały zebrane, złowione i wyprodukowane w północno-zachodnim regionie Rosji. Dopełnieniem autorskiej kuchni są rosyjskie napoje  – aromatyczne, gorące herbaty ziołowe i kwas chlebowy czy nawet… kisiel.

Restauracja CoCoCo, St. Petersburg, źródło: https://www.facebook.com/welcomecococo/
Restauracja CoCoCo, St. Petersburg, źródło: https://www.facebook.com/welcomecococo/

7. Loco – Lizbona, Portugalia

“Szef kuchni Alexandre Silva i jego zespół używają najwyższej jakości składników, by starannie przygotować dania o wyraźnych, mocnych smakach “- mówi Brask Thomsen. Otwarta kuchnia zajmuje tu więcej miejsca, niż sama sala restauracyjna. Loco to koncept stawiający na ekologię, naturę i prostotę, szanujący sezonowość produktów. Kuchnia w Loco jest zgodna z tradycją, ale jednocześnie szef Silva przenosi ją na dużo wyższy poziom – testując, badając i eksperymentując z nowymi procedurami.

Restauracja LOCO, Lizbona; źródło: http://www.loco.pt/
Restauracja LOCO, Lizbona; źródło: http://www.loco.pt/

8. Pizza Studio Tamaki Roppongi – Tokio, Japonia

W kraju przepełnionym niezwykłymi producentami pizzy, szef Tsubasa Tamaki przebija ich wszystkich. Choć może wydaje się Wam, że na temat pizzy nie można powiedzieć już nic więcej, mylicie się. Ciasto pizzy w restauracji PST, wykonane z mieszanki mąki japońskiej i amerykańskiej, ma niesamowitą równowagę smaku i konsystencji, która sprawia, że ​​chcesz zjeść każdy kawałek do końca. Mam nadzieję, że nie czyta tego żaden Włoch, ale chodzą słuchy, że to może być najlepsza pizza na świecie!

9. Sanchez – Kopenhaga, Dania

Meksykańskie Bistro w Kopenhadze stworzone przez Rosio Sanchez – meksykańsko-amerykańską szefową kuchni z Chicago, która spędziła blisko dziesięć lat w Kopenhadze. Utalentowana młoda szefowa kuchni doświadczenie zdobywała między innymi w uznanej i wielokrotnie nagradzanej restauracji Noma. Rosio Sanchez uważana jest za królową meksykańskiej kuchni w Europie, więc jeśli szukacie prawdziwych tortilli i tacos – wpadajcie do Kopenhagi!

10. Somni – Los Angeles, Stany Zjednoczone

Somni znajduje się na terenie The Bazaar – stworzonym przez José Andrésa restauracyjnym koncepcie w hotelu SLS Beverly Hills. Restauracja uważana za niezwykle modernistyczną, a wręcz awangardową zyskała już wielu fanów na świecie. Układ Somni pozwala gościom wpatrywać się głęboko w otwartą kuchnię, która zajmuje 80% wydzielonej przestrzeni dla zaproszonych gości, których w jednym czasie może być tylko 10. Goście zaproszeni są do rozmowy i interakcji z kucharzami, a Ci serwują im kilkunastodaniowe menu degustacyjne, w którym dominują hiszpańskie smaki w modernistycznym wydaniu. 

Somni, Los Angeles; źródło: https://www.facebook.com/somnirestaurant/
Somni, Los Angeles; źródło: https://www.facebook.com/somnirestaurant/

źródło: https://www.forbes.com/

Autor artykułu
More from Natalia Maciejewska

Massimo Bottura we współpracy z The Dalmore tworzy 49-letnią whisky

Massimo Bottura nawiązał współpracę z jedną z najbardziej szanowanych wytwórni whisky na...
Czytaj wiecej