Gene Roddenberry doczeka się filmowej biografii

Gene Roddenberry, Star Trek
Gene Roddenberry (zdjęcie zrobione na początku lat 70.), fot. StarTrek.com
Powiedzieć, że Gene Roddenberry to twórca "Star Treka", to jak spłycić siedemdziesiąt lat życia człowieka do momentu przełomowego. Tymczasem mówimy o osobie, która wiodła niezwykle ciekawy, przez większość czasu w ogóle niezwiązany z branżą rozrywkową żywot!

Gdyby wciąż żył, w sierpniu skończyłby sto lat. Gene Roddenberry to z dzisiejszej perspektywy legenda telewizji. Amerykanin stworzył między innymi “Star Treka”, ale też “Andromedę” czy “Ziemię: Ostatnie starcie”, które zrealizowano już po jego śmierci. Przede wszystkim jednak odmienił postrzeganie fantastyki naukowej w czasach, gdy traktowano ją na równi z bajkami dla dzieci. Mogłoby się zresztą zdawać, że dziś, gdy “Star Trek” jest w szczytowej formie, autor tego fantastycznego świata jest wynoszony pod niebiosa… Tyle że nie. Jest on dość słabo zakorzeniony w świadomości widzów. Biografia powinna natomiast zmienić ten stan rzeczy.

Jaki był Gene Roddenberry?

Gene Roddenberry, Roddenberry Entertainment
Gene Roddenberry w młodości, fot. Roddenberry Entertainment

Na to pytanie trudno odpowiedzieć, w przestrzeni medialnej próżno bowiem szukać większych materiałów na jego temat. Wiadomo, że urodzony w 1921 roku Teksańczyk służył w trakcie II wojny światowej w siłach powietrznych, później natomiast przeniósł się do Kalifornii, gdzie wstąpił do policji. Korzystając z bliskości wzgórz Hollywoodu, równocześnie Gene Roddenberry rozwijał się jako scenarzysta. W końcu napisał zaś swoje arcydzieło – serial “Star Trek” (1966-69).

Gene prowadził niezwykłe życie. Był niesamowicie złożonym, fascynującym człowiekiem, którego praca zmieniła oblicze telewizji, a pomysły zmieniły świat. Czas podzielić się historią Gene’a z publicznością na całym świecie.

– Rod Roddenberry, syn twórcy “Star Treka”

Pomysł, by uświetnić setną rocznicę urodzin informacją o biografii, jest świetnym posunięciem, choć szczegółów produkcji nie znamy. Wiadomo, że pilotować ją będą Rod Roddenberry i Trevor Roth. Obaj od lat działają, by zachować dziedzictwo Gene’a Roddenberry’ego. Ich nazwiska zobaczycie w napisach końcowych każdej produkcji, jaka postała w ostatnich latach bądź obecnie powstaje w tym uniwersum.

Przedstawiciele Roddenberry Entertainment zdradzili jedynie, że już teraz dysponują scenariuszem filmu. Jego autorem jest Adam Mazer – scenarzysta nagrodzony między innymi Emmy za biografię “Jack, jakiego nie znacie”. Obecnie trwają poszukiwania reżysera, choć pojawiły się głosy, że projekt powinno się zlecić Alexowi Kurtzmanowi. Amerykanin jest obecnie najmocniej zaangażowanym w rozwój uniwersum “Star Treka” twórcą w całym Hollywoodzie.

Gene Roddenberry, Star Trek, NBC
Gene Roddenberry wraz z obsadą serialu “Star Trek”, fot. NBC

Niezależnie od tego, kto usiądzie na reżyserskim krzesełku, najważniejsza wydaje się uczciwość. O twórcy “Star Treka” wiadomo niewiele, choć pewne sygnały dotyczące jego osobowości wysyła choćby przekaz serialu. Czy film poruszy także mniej pozytywne wątki? Tego nie wiadomo. Istotne natomiast, by dane nam było zobaczyć biografię Gene’a Roddenberry’ego, a nie laurkę dla jego twórczości.

Autor artykułu
More from Damian Halik

The Weeknd i Daft Punk w kosmicznym teledysku

The Weeknd kontynuuje swój marsz na muzyczny szczyt. Kolejnym krokiem, który ma...
Czytaj wiecej