Ten dysk SSD może zmienić rynek – jest diabelnie szybki

SSD, Najszybszy dysk zewnętrzny na świecie, GigaDrive
Tak wygląda najszybszy dysk zewnętrzny na świecie, fot. GigaDrive
Zewnętrzne SSD to łatwy i względnie tani sposób na powiększenie rozmiaru pamięci masowej komputera. Tylko te korzystające z drogiego i rzadkiego standardu Thunderbolt są jednak równie szybkie, co pamięć wbudowana. To rodzi wiele problemów... które rozwiązała firma GigaDrive.

Pamięć SSD to istotna rewolucja względem starszego standardu, jakim były dyski twarde HDD. SSD nie zawiera żadnych ruchomych elementów mechanicznych, jest w całości elektroniczne. To zaś oznacza mniejsze zużycie energii, wyższą niezawodność i – przede wszystkim – dużo większą szybkość. Jest tylko jeden problem: wraz z rozmiarem pamięci SSD drastycznie rośnie jej cena. Właśnie dlatego w większości komputerów montowane są pamięci o rozmiarach 128 GB lub 256 GB. Zazwyczaj to wystarcza, a dzięki rewolucji chmur obliczeniowych starsze dane – archiwalne dokumenty czy zdjęcia – można przenosić do tych chmur.

W razie potrzeby można też dokupić zewnętrzną pamięć SSD. Taka przyjemność to – w zależności od wydajności i pojemności dysku – wydatek kilkuset złotych. Jest jednak pewna grupa użytkowników, której takie rozwiązanie nie wystarczy. Są to profesjonaliści i gracze, którzy wymagają od pamięci bardzo wydajnej pracy. Tymczasem typowe zewnętrzne pamięci SSD są nieporównywalnie wolniejsze od tych wbudowanych w komputer – no, może poza tymi wykorzystującymi rzadko spotykaną w komputerach technologię Thunderbolt.

GigaDrive znalazł rozwiązanie – ich zewnętrzna pamięć SSD jest wręcz absurdalnie szybka

SSD, Pamięć masowa, Dysk zewnętrzny, GigaDrive
Fot. GigaDrive

Dysk zewnętrzny firmy GigaDrive potrafi nie tylko wykorzystać wspomnianego Thunderbolta (konkretniej: Thunderbolta 4), ale też zwykłe USB. Co prawda komputer musi obsługiwać standard USB4, by osiągnąć maksimum wydajności, jednak ten jest już w miarę powszechny w nowych urządzeniach.

Pamięć GigaDrive, jak deklaruje producent, ma natomiast oferować szybkość odczytu i zapisu na poziomie 2800 MB/s, czyli znacznie wyższą od typowej wewnętrznej pamięci komputera – na poziomie tych bardzo wysokiej klasy. Taka zewnętrzna pamięć spełni wymagania każdego nowoczesnego oprogramowania – nawet gier wideo, które pod tym względem są wyjątkowo wymagające.

Zewnętrzne dyski SSD GigaDrive’a mają być dostępne w wersjach oferujących 1 TB, 2 TB, 4 TB bądź 8 TB przestrzeni na dane. Są też dodatkowo wzmocnione przed fizycznymi uszkodzeniami, pasywnie chłodzone i wodoodporne. Terabajtowy dysk ma kosztować równowartość 300 dolarów. Obecnie trwa jednak kampania na Indiegogo, gdzie można sporo zaoszczędzić.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Pierwszy telewizor sterowany falami mózgowymi

Samsung stworzył coś całkiem intrygującego. Jest to telewizor Smart TV, który można...
Czytaj wiecej