“Good Grief, Charlie Brown!”, czyli anatomia Snoopy’ego

Postaci występujące w komiksach z serii "Fistaszki", rys. Charles M. Schulz
Postaci występujące w komiksach z serii "Fistaszki", rys. Charles M. Schulz
Istnieją w popkulturze takie dzieła, których potęgi czasem nie dostrzegamy, choć wywarły na rozwój swojego gatunku ogromny wpływ. Bez wątpienia jednym z nich jest komiksowa seria "Fistaszki", która przez niemal 50 lat prezentowała nam perypetie psa Snoopy'ego oraz jego właściciela, Charliego Browna. Hołd temu kultowemu tytułowi postanowili oddać Brytyjczycy, którzy jesienią zaprezentują światu wystawę zatytułowaną "Good Grief, Charlie Brown!".

Paski z przygodami Charliego Browna i Snoopy’ego to najbardziej wpływowy komiks w historii. Teza ta jest bardzo śmiała, zwłaszcza biorąc pod uwagę przełomowe tytuły z lat 80., jak “Strażnicy” Alana Moore’a czy “Sandman” Neila Gaimana, jednak trudno dyskutować z faktami. Czterokadrowe historyjki o zahukanym młodzieńcze i jego rezolutnym psiaku z pisarskimi aspiracjami zdobyły serca setek milionów czytelników. Na przestrzeni pięciu dekad “Fistaszki” doczekały się niemal osiemnastu tysięcy odcinków! Pierwszy zaprezentowano 2 października 1950, a ostatni 13 lutego 2000 roku – dzień po śmierci autora. Stworzone przez Charlesa M. Schulza paski przełożono na dwadzieścia jeden języków, a ich przedruki pojawiały się w codziennej prasie siedemdziesięciu pięciu krajów. Żaden inny komiks nie zdobył aż takiej popularności, nie wspominając już o wpływach na popkulturę. I to właśnie na tym ostatnim elemencie skupić ma się wystawa “Good Grief, Charlie Brown! Celebrating Peanuts and its Cultural Legacy”, którą niebawem będzie można zobaczyć w Londynie.

Good Grief, Charlie Brown! Celebrating Peanuts and its Cultural Legacy: jeden z kadrów Fistaszków z 06.07.1968
Good Grief, Charlie Brown! Celebrating Peanuts and its Cultural Legacy: jeden z kadrów Fistaszków z 06.07.1968

Na tę okazję zapewne szczególnie cieszą się osoby urodzone w latach 60., 70., 80. i 90. Współczesna młodzież może nieco słabiej kojarzyć Snoopy’ego (o braku nostalgicznych westchnień nie wspominając!), ale to tylko kolejny powód, by wybrać się do Somerset House. Dlaczego? Jesienny wyjazd do stolicy Wielkiej Brytanii może być ciekawym, rodzinnym wydarzeniem. Wystawa “Good Grief, Charlie Brown!” stanowi bowiem idealne miejsce do międzypokoleniowej wymiany uwag na temat popkultury, a jeśli macie dzieci – pokazania im czegoś naprawdę wartościowego.

Good Grief, Charlie Brown! Celebrating Peanuts and its Cultural Legacy: jeden z kadrów "Fistaszków" z 29.09.1979
Good Grief, Charlie Brown! Celebrating Peanuts and its Cultural Legacy: jeden z kadrów “Fistaszków” z 29.09.1979

Największą zaletą komiksów Charlesa M. Schulza była bez wątpienia ich wartość edukacyjna. Pozornie proste, złożone zawsze z zaledwie czterech kadrów paski bawiły, ale i przybliżały czytelnikom ważne tematy społeczne i polityczne. Nie można też zapominać o dążeniu Charliego i jego rówieśników do znalezienia odpowiedzi na pytania niemal filozoficzne, które owocowały niezapomnianymi aforyzmami. Wszystko to składa się na materiał, który najzwyczajniej w świecie ukształtował kilka pokoleń (zwłaszcza w krajach anglosaskich). Teraz, pod szyldem “Good Grief, Charlie Brown!”, dzieło życia Schulza zostanie zestawione z pracami młodych artystów, których “Fistaszki” inspirowały. A wszystko po to, by znaleźć odpowiedź na genialną receptę, dzięki której jeden autor był w stanie “zapanować” nad milionami czytelników.

Good Grief, Charlie Brown! Celebrating Peanuts and its Cultural Legacy: KAWS – "No Ones Home" (2015)
Good Grief, Charlie Brown! Celebrating Peanuts and its Cultural Legacy: KAWS – “No Ones Home” (2015)

Kuratorem “Good Grief, Charlie Brown! Celebrating Peanuts and its Cultural Legacy” jest Claire Catterall. Przedstawicielce Somerset House wydajnie pomagały osoby związane z Charles M. Schulz Museum and Research Center. Czego można spodziewać się po londyńskiej wystawie? Przede wszystkim eksponatów należących niegdyś do autora oraz ponad stu oryginalnych plansz z jego komiksami. Wśród prac wspomnianych już młodych artystów znajdziemy dzieła m.in.: Andy’ego Holdena, Davida Musgrave’a, Fiony Banner, François Curleta czy Kena Kagamiego.

Good Grief, Charlie Brown! Celebrating Peanuts and its Cultural Legacy: David Musgrave – "Animal" (1998), fot. Marcus Leith
Good Grief, Charlie Brown! Celebrating Peanuts and its Cultural Legacy: David Musgrave – “Animal” (1998), fot. Marcus Leith

Wystawa “Good Grief, Charlie Brown! Celebrating Peanuts and its Cultural Legacy” zostanie otwarta w londyńskim Somerset House 25 października 2018 roku. Bilety w cenie 11 (ulgowe) bądź 14 funtów można rezerwować na stronie tamtejszej galerii: somersethouse.org.uk. Ekspozycja wszystkich eksponatów powiązanych z twórczością Charlesa M. Schulza oraz prac młodych artystów inspirujących się klasycznymi kadrami mistrza potrwa do 3 marca 2019 roku.

Good Grief, Charlie Brown! Celebrating Peanuts and its Cultural Legacy: Ken Kagami – "CHARPEE Sculpture No. 1" (2017), fot. MISAKO & ROSEN
Good Grief, Charlie Brown! Celebrating Peanuts and its Cultural Legacy: Ken Kagami – “CHARPEE Sculpture No. 1” (2017), fot. MISAKO & ROSEN
Autor artykułu
More from Damian Halik

Jest wielu chętnych na kosmiczne wakacje z Orion Span

Nie minął jeszcze rok, odkąd Frank Bunger – twórca Orion Span –...
Czytaj wiecej