Odszedł Gorden Kaye, niezapomniany René z “Allo, Allo”.

Brytyjski aktor zdobył sławę na całym świecie dzięki głównej roli w słynnym serialu Allo, Allo. Zmarł w wieku 75 lat w poniedziałek w podlondyńskim domu opieki.

Brytyjski aktor zdobył sławę na całym świecie dzięki głównej roli w słynnym serialu Allo, Allo. Zmarł w wieku 75 lat w poniedziałek w podlondyńskim domu opieki.

 

Gorden Kaye, a właściwie Gordon Fitzgerald Kaye urodził się jako syn inżyniera w Huddersfield w Zachodnim Yorkshire w 1941 roku. Po ukończeniu szkoły średniej długo szukał pomysłu na życie. Pracował w fabrykach, winnicach, czy prowadził szpitalny radiowęzeł. Pod koniec lat 60. odkrył smykałkę do aktorstwa. Zaczął występować w słuchowiskach radiowych, teatrze telewizji, aż otrzymał swój pierwszy angaż w teatrze w Bolton. Wtedy też odkryli go telewizyjni headhunterzy. Stał się etatowym aktorem drugoplanowym, głównie w serialach i sitcomach. Kontynuował również karierę teatralną występując także w rolach szekspirowskich.  Na początku lat 80. David Croft i Jeremy Lloyd wpadli na pomysł stworzenia serialu komediowego osadzonego w czasach Drugiej Wojny Światowej. Pierwszy z nich współpracując już wcześniej z Kaye’m nie miał wątpliwości kto zagra główną rolę.

30 grudnia 1982 roku wyemitowano pierwszy odcinek „Allo, Allo” z Gordenem Kaye’m w roli Francuza, właściciela kawiarni w Nouvion, René Artois. Aktor grał człowieka wciągniętego mimo swojej woli w szereg szalonych zdarzeń związanych z okupacją Republiki. Z racji zawodu, musiał trzymać z Niemcami, którzy stanowili być albo nie być dla jego kawiarni, przez co stał się łakomym kąskiem dla miejscowego ruchu oporu. Zazdrosna i zaborcza żona Edith słusznie podejrzewała go o liczne romanse z kelnerkami co stanowiło dodatkowy element komiczny ze względu na aparycję aktora. Oprócz tego René musiał odpierać zaloty porucznika Wehrmachtu Grubera. Dookoła kręciło się również Gestapo, pod łóżkiem teściowej René ukryta była radiostacja, w kawiarni skrywano dodatkowo dwóch brytyjskich lotników, a w piwnicy zrabowane przez Niemców dzieło sztuki (Upadła Madonna z Wielkim Cycem). Serial stał się hitem na całym świecie, mimo momentami wybitnie brytyjskiego humoru był rozumiany niemal wszędzie. Croft i Lloyd wzbili się na wyżyny swego kunsztu nie oszczędzając nikogo, łącznie z własnymi rodakami (vide mało rozgarnięci lotnicy i policjant będący brytyjskim agentem, któremu „wydawało się, że mówi po francusku). Gorden Kaye budził sympatię jako nieszczęśnik wpędzony w szereg intryg i otoczony w większości mało inteligentnymi postaciami po obu stronach frontu, to on był narratorem całej opowieści. Nakręcono 9 sezonów „Allo, Allo” co dało łącznie 85 odcinki oraz 1200 spektakli teatralnych co zapewniło sławę Kaye’owi na wiele lat. W 1989 roku aktor wydał autobiografię “René & Me: A Sort of Autobiography (René i ja: swego rodzaju autobiografia)”, w której opowiedział o trudnej młodości czy opisał swoje problemy z seksualnością (rok wcześniej publicznie ogłosił swój homoseksualizm). Za rolę Rene został nominowany do Nagrody Telewizyjne BAFTA. Ostatni raz zagrał w filmie Revolver w 2004 roku.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Parowozy znów na szlaku

Właśnie wznowiono planowy ruch pociągów prowadzonych przez parowozy. Takie niecodzienne składy można...
Czytaj wiecej