Oto nowoczesny laptop, który zmieścisz w (pojemnej) kieszeni

GPD Pocket
GPD Pocket
Nie wszyscy z nas potrzebują wydajnych maszyn do pracy z zaawansowanymi aplikacjami. Część z nas wymaga, by komputer PC był jak najbardziej przenośny. Właśnie takim potrzebom wychodzi naprzeciw GamePad Digital, relatywnie mało znana firma z Chin.

GamePad Digital (GPD) do tej pory była znana z produkowania niewielkich przenośnych konsol do gier, które pracowały pod kontrolą Androida lub Windows. Przy czym „była znana” to określenie nieco na wyrost, bowiem firma ta na razie nie może się pochwalić zbyt liczną klientelą.

GPD się jednak tym nie przejmuje i postanowiła spróbować swoich sił na rynku innym niż rozrywkowy. Posługując się crowdfundingiem potwierdziła popyt na utltraprzenośnego peceta, który zmieści się do kieszeni. No, może nie tej dżinsowej, ale z powodzeniem w bojówkach. Lub w malutkiej torbie.

Tak powstał GPD Pocket, 7-calowy komputer z Windows 10 i klawiaturą QWERTY.

GPD Pocket nie jest demonem wydajności. Nie może nim być z uwagi na swój rozmiar i wynikające z niego kłopoty z chłodzeniem podzespołów. Do typowej pracy biurowej wydaje się jednak w zupełności wystarczać.

Urządzenie pracuje pod kontrolą 64-bitowej wersji Windows 10. Za jego wydajność odpowiada czterordzeniowy procesor Atom X7-Z8750 któremu towarzyszy 8 GB LPDDR3 RAM. Producent zamontował też w nim 128-gigabajtową pamięć masową typu eMMC. Całość uzupełnia 7-calowy dotykowy wyświetlacz Full HD chroniony przez szkło Gorilla Glass 3.

Nie zabrakło zestawu użytecznych portów. GPD Pocket ma jedno złącze USB Typ-C, jedno USB 3.0 Typ-A, wyjście microHDMI i wyjście słuchawkowe. Komputer jest zgodny z Bluetooth 4.1, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. Obudowa o wymiarach 18,2 x 10,9 x 1,99 cm kryje też akumulator o pojemności 7000 mAh. Całość waży 0,503 kg.

GPD Pocket pojawi się w sprzedaży w połowie przyszłego miesiąca. Ma kosztować niecałe 570 dolarów.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Aparat fotograficzny jako… element biżuterii

Coraz więcej elektrogadżetów zmienia swoją formę i staje się elementem naszego stroju....
Czytaj wiecej