PONG na pełnowymiarowym stole? Proszę bardzo!

Kultowy PONG powraca, tym razem w formie... pełnowymiarowego stołu do gry! Co prawda nie jest to tani mebel, ale który fan nie chciałby na nim zagrać?

Kultowy PONG powraca, tym razem w formie… pełnowymiarowego stołu do gry! Co prawda nie jest to tani mebel, ale który fan nie chciałby na nim zagrać?

PONG jest jednym z tych tytułów, które budowały branżę gier, gdy ta dopiero raczkowała. Powstał w roku 1972 – nieco przez przypadek. Allan Alcorn został zaproszony do współpracy ze świeżo założonym przedsiębiorstwem Atari. Choć był utalentowanym informatykiem, nie miał odpowiedniego doświadczenia. By to zmienić, twórcy Atari – w ramach ćwiczeń – kazali mu stworzyć prostą grę. Ten moment odmienił zarówno losy firmy, jak i całej formującej się właśnie branży.

Alcorn z zadania się wywiązał. Przy okazji trochę pogrzebał w schemacie gry Computer Space, która okazała się totalnym fiaskiem. Twór Nolana Bushnella (założyciel Atari) dostarczył jednak wystarczająco dużo “bebechów”, by po zapoznaniu się z kodem i jego przerobieniu, mógł powstać PONG.

PONG, fot. Atari
PONG, fot. Atari

Choć to tylko prosty symulator tenisa (czy też ping-ponga), tuż po trafieniu na automaty gra stała się hitem – tak wielkim, że po dziś dzień ma wielu fanów. I właśnie wśród nich znaleźli się śmiałkowie, którzy postanowili stworzyć pełnowymiarowy stół do gry. Z pomocą przyszedł Kickstarter.

Ekipa Gerardo Orioli zaprojektowała stolik kawowy, który już na pierwszy rzut oka budzi skojarzenia z kultową “arkadówką”. Charakterystyczny wygląd to jednak nie wszystko. PONG jest integralną częścią mebla – wystarczy rozłożyć jego boczne panele, by stół zamienił się w automat do gry!

Wymiary stołu to: 121 x 71 x 49 centymetrów. Poza grą, wmontowano tam porty USB oraz głośniki. Gdy PONG jest wyłączony, licznik punktów działa jak zegar.

Kampania crowdfundingowa przebiegła pomyślnie – ponad trzysta stołów znalazło nabywców, którzy łącznie przelali na konto twórców 335’000 dolarów. Choć akcja na Kickstarterze dobiegła już końca, nadal można składać zamówienia przedpremierowe (1’290$). Później cena detaliczna “Atari PONG Table” ma wynosić 1’690 dolarów. To dość dużo, ale prawdziwi fani zapewne nie będą zastanawiać się zbyt długo.

Autor artykułu
More from Damian Halik

EIZO X-Ray Pin-Up – najlepszy kalendarz ostatnich lat!

Nowy rok wiąże się z koniecznością wymiany naszego kalendarza ściennego, ale z...
Czytaj wiecej