PONG na pełnowymiarowym stole? Proszę bardzo!

Kultowy PONG powraca, tym razem w formie... pełnowymiarowego stołu do gry! Co prawda nie jest to tani mebel, ale który fan nie chciałby na nim zagrać?

Kultowy PONG powraca, tym razem w formie… pełnowymiarowego stołu do gry! Co prawda nie jest to tani mebel, ale który fan nie chciałby na nim zagrać?

PONG jest jednym z tych tytułów, które budowały branżę gier, gdy ta dopiero raczkowała. Powstał w roku 1972 – nieco przez przypadek. Allan Alcorn został zaproszony do współpracy ze świeżo założonym przedsiębiorstwem Atari. Choć był utalentowanym informatykiem, nie miał odpowiedniego doświadczenia. By to zmienić, twórcy Atari – w ramach ćwiczeń – kazali mu stworzyć prostą grę. Ten moment odmienił zarówno losy firmy, jak i całej formującej się właśnie branży.

Alcorn z zadania się wywiązał. Przy okazji trochę pogrzebał w schemacie gry Computer Space, która okazała się totalnym fiaskiem. Twór Nolana Bushnella (założyciel Atari) dostarczył jednak wystarczająco dużo “bebechów”, by po zapoznaniu się z kodem i jego przerobieniu, mógł powstać PONG.

PONG, fot. Atari
PONG, fot. Atari

Choć to tylko prosty symulator tenisa (czy też ping-ponga), tuż po trafieniu na automaty gra stała się hitem – tak wielkim, że po dziś dzień ma wielu fanów. I właśnie wśród nich znaleźli się śmiałkowie, którzy postanowili stworzyć pełnowymiarowy stół do gry. Z pomocą przyszedł Kickstarter.

Ekipa Gerardo Orioli zaprojektowała stolik kawowy, który już na pierwszy rzut oka budzi skojarzenia z kultową “arkadówką”. Charakterystyczny wygląd to jednak nie wszystko. PONG jest integralną częścią mebla – wystarczy rozłożyć jego boczne panele, by stół zamienił się w automat do gry!

Wymiary stołu to: 121 x 71 x 49 centymetrów. Poza grą, wmontowano tam porty USB oraz głośniki. Gdy PONG jest wyłączony, licznik punktów działa jak zegar.

Kampania crowdfundingowa przebiegła pomyślnie – ponad trzysta stołów znalazło nabywców, którzy łącznie przelali na konto twórców 335’000 dolarów. Choć akcja na Kickstarterze dobiegła już końca, nadal można składać zamówienia przedpremierowe (1’290$). Później cena detaliczna “Atari PONG Table” ma wynosić 1’690 dolarów. To dość dużo, ale prawdziwi fani zapewne nie będą zastanawiać się zbyt długo.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Czym jest Neom i czy powinno nas to w ogóle obchodzić?

Świetlana przyszłość jest na wyciągnięcie ręki, ale szaleńczy pęd rozwoju technologicznego i...
Czytaj wiecej