Japoński robot, którego jedynym celem jest zapewnienie ci szczęścia

lovot
Czasy, w których w każdym domu znajduje się jeden bądź kilka robotów są nadal przed nami. Póki co jedynym sprzętem tego rodzaju, który zdobył powszechną popularność, są roboty sprzątające. Roomba i im podobne są coraz chętniej kupowane przez konsumentów, również i w Polsce.

Japońska firma Groove X jest jednak zdania, że jesteśmy już gotowi na masowe kupowanie wyposażonych w sztuczną inteligencję robotów. I to na tyle, że jesteśmy gotowi wydać pieniądze na urządzenie, które w zasadzie nie przyda nam się do niczego. Nie posprząta, nie przygotuje posiłku. Ale za to będzie naszym kumplem.

Lovot – robot do kochania.

Firma Groove X sama przyznaje w swoich oficjalnych materiałach promocyjnych, że tworząc Lovota „nie próbowała stworzyć technologii wydajnej czy użytecznej”, w zamian skupiając wysiłki na stworzeniu robota, który „uczyni ludzi prawdziwie szczęśliwymi poprzez niewinny charakter i bycie czarującym”.

lovot
Rather, they are apt to get in the way or follow their owners around.

Lovot jest wyposażony w zestaw czujników dotykowych i kamerę, przy pomocy której nie tylko rozpoznaje otoczenie, ale też i może nagrywać ciekawe zdarzenia. Potrafi pilnować dzieci i zwierząt domowych, a także pilnować domu i alarmować domowników, gdy pojawi się niespodziewany gość.

Robot przede wszystkim jednak ma się zachowywać jak domowy słodziak, niczym zwierzątko domowe.

Lubi być przytulanym i stara się być tak rozkosznym, jak tylko potrafi. Zaszyte w nim algorytmy sztucznej inteligencji będą próbowały symulować przede wszystkim emocje. Przy czym ma być to znacznie bardziej zaawansowany system od prostych zabawek typu Tamagotchi. Szczegóły z tym związane nie są jeszcze znane.

Niestety, jeszcze nie wiemy ile taki cyfrowo-mechaniczny towarzysz będzie nas kosztował. Na rynku ma się pojawić pod koniec przyszłego roku. Prawdopodobnie jednak będzie tańszy w utrzymaniu od adoptowanego ze schroniska zwierzaka. Pytanie tylko czy zapewni choć ułamek tego, co „biologiczny” przyjaciel…

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Twórcy kultowego Vertu wrócili i pokazali telefon za 15000 zł

Vertu było przedmiotem pożądania wszystkich entuzjastów mody i luksusu – przynajmniej dopóki...
Czytaj wiecej