Gry niczym Hollywood… a może i zamiast?

gry wideo
Piszę ten tekst siedząc w Los Angeles na Hollywood Boulevard, obserwując z balkonu panoramę miasta. Miasta, które dziś się zmieniło nie do poznania. Że Hollywood i filmy? Ależ nie, zupełnie nie.

Piszę ten tekst siedząc w Los Angeles na Hollywood Boulevard, obserwując z balkonu panoramę miasta. Miasta, które dziś się zmieniło nie do poznania. Że Hollywood i filmy? Ależ nie, zupełnie nie.

Lada moment ruszą największe coroczne targi gier wideo, E3 2016. Po raz kolejny odbywają się na terenie Los Angeles, a więc miasta, które słynie z zupełnie czegoś innego. Oczywiście mam na myśli Hollywood i historię kina. To właśnie tu powstawały największe filmowe arcydzieła dawnych lat, popularyzując ten gatunek rozrywki. Hollywood wręcz stał się symbolem dobrego kina i na pewno tak pozostanie.

Nawet jeśli będziemy o tym czytać głównie w podręcznikach od historii. Hollywood będzie miał bowiem za kilka lat ten sam problem, co „niezatapialna” telewizja. Nowy, lepszy, bardziej popularny format. I tak jak telewizja ramówkowa umiera na rzecz krótkich klipów wideo w Internecie, tak filny mają rywala w postaci gier wideo.

quantum-break

I nie mówię tu o grach jako ogóle. To oczywiste, że skaczący po platformach Mario nie jest w jakimkolwiek stopniu odpowiednikiem gier. Ale przygodowy Uncharted, fascynujący Quantum Break czy wciągający Mass Effect? To gigantyczne superprodukcje za dziesiątki milionów dolarów, z fantastycznymi scenariuszami, dialogami i efektami specjalnymi. I z interaktywnością. Gry są dla wielu lepsze od filmów, bo zamiast pozwalać nam na słuchanie opowieści, pozwalają nam na stanie się jej częścią.

Filmy oczywiście nie znikną nigdy, tak jak telewizja nie pożarła radia, a Internet nie pożarł treści telewizyjnych. Pewna epoka jednak powoli dobiega końca, a nasze dzieci będą traktowały filmy jako szczególny, oryginalny rodzaj rozrywki. Reszta, zamiast obserwować przygody Indiany Jonesa, będzie uczestniczyć w własnych. A nawet przeżywać je wspólnie z przyjaciółmi. To nowy, piękny świat. Bo choć ma bogatą historię, to dopiero teraz technologia pozwala mu rozwinąć skrzydła.

Tagi wpisu
, ,
Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Korzystasz z Alexy? Cyfrowa asystentka Amazonu nauczyła się opiekować niemowlakami

Twórcy Alexy zdecydowali się na bardzo ciekawą drogę rozwoju tejże usługi. Rozumiejąca...
Czytaj wiecej