Grzegorz Kalinowski w nowej roli.

Gra w Oczko, Grzegorz Kalinowski. Zdj. via facebook autora.
Pisarz lubujący się w historii międzywojennej Warszawy zamarzył o odskoczni i właśnie wysłał do wydawcy nową powieść. Tym razem rzecz dzieje się współcześnie, ale i w tej roli autor nie jest debiutantem.

Serie Grzegorza Kalinowskiego o Henryku Wciśle i Kornelu Strasburgerze zjednały serca czytelników. Mało kto współcześnie tak barwnie opisuje międzywojenną Warszawę. To co zrobił Marek Krajewski z Wrocławiem i Lwowem, Kalinowski powtórzył ze stolicą. I choć dzieła pisarza z Wrocławia są o wiele bardziej mroczne i posępne, to o przedwojennym życiu tych miast dowiemy się tak samo dużo z książek obu pisarzy. Ponadto Grzegorz Kalinowski wplata w losy swych bohaterów prawdziwe historyczne postacie. Nie naginając mocno ich życiorysów. Jednocześnie daje punkt zaczepienia czytelnikowi do poznania prawdziwej i kompletnej historii tych drugoplanowych postaci. Pasjonujemy się zagranicznymi prawdziwym Alem Caopne czy fikcyjnym Donem Corleone. Tymczasem życiorys Taty Tasiemki czy Doktora Łokietka, jest nie mniej ciekawy i przy tym nasz, rodzimy, polski.

Grzegorz Kalinowski – z wykształcenia historyk, przez lata dziennikarz sportowy, obecnie z powodzeniem pisarz. Zdj. via G. Kalinowski

Pisarz jednak ogłosił, że chwilowo zrobił sobie przerwę od przedwojennych bohaterów. Całkiem niedawno poinformował na swoim profilu na facebooku, że zakończył swoją najnowszą powieść „Gra w oczko”. Tym razem akcja rozegra się we współczesnym świecie (w 2012 roku, tuż po polskich finałach Mistrzostw Europy w piłce nożnej). Przy tej książce autor wyciągnął swą drugą, obok historii, pasję: piłkę kopaną. Wiele lat pracował jako dziennikarz sportowy, swego czasu popełnił wraz z Wiktorem Bołbą biografię tuza polskiej piłki Lucjana Brychczego. Nie dziwne, że nowa powieść rozegra się właśnie w światku piłkarskim. Historia ma się zacząć od zabójstwa młodego reprezentanta i poprowadzi nas przez Warszawę oraz małe miasteczka Warmii i Podkarpacia. Będziemy obserwować śledztwo władz, jak i dziennikarzy. Premiera na przełomie stycznia i lutego.

Jak jednak obiecuje pisarz, nowe realia w jego powieści to nie ostateczne pożegnanie z międzywojniem. Już pisze się trzecia część przygód komisarza Kornela Strasburgera. Kolejny tom trylogii roboczo zatytułowany „Śmierć z ogłoszenia” ma trafić na półki księgarń w maju 2019 roku.

Między wierszami Grzegorz Kalinowski obiecał również kontynuację przygód Heńka Wcisły . Czwarty tom tej serii ma mieć premierę za rok.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Niezwyciężeni – najnowsza historia Polski w 4 minuty

Krótkometrażowy film "Niezwyciężeni" w brawurowy sposób pokazuje nasz punkt widzenia na historię...
Czytaj wiecej