Guggulsterony – tajny agent ds. szybkiego metabolizmu

Fot. Anastase Maragos/Unsplash
Fot. Anastase Maragos/Unsplash
Najbardziej na suplementacji guggulsteronami zyskają osoby, które chcą schudnąć, mają zaburzoną gospodarkę lipidową, niski poziom hormonu tarczycy, trądzik i inne problemy skórne.

Guggulsterony pozyskiwane są z żywicy balsamowca indyjskiego (Commiphora wightii, Commiphora mukul) znanego też pod nazwą guggul. Jest to drzewo występujące głównie w północnych Indiach. Proces wytwarzania ekstraktu zawierającego tę substancję bazuje natomiast na naturalnych, ajurwedyjskich recepturach. Stosowano go już w 600 r. p. n.e. do leczenia m.in. miażdżycy. Dziś guggulsterony są przede wszystkim popularnym składnikiem spalaczy tłuszczu, ale zakres ich wykorzystania może zaskakiwać.

Jednym z najważniejszych celów działania guggulsteronów jest pobudzanie tarczycy, odgrywającej ważną rolę w naszych procesach przemiany materii. Mówiąc oględnie, hormony tarczycy wpływają na nasz wygląd i dobre samopoczucie. Guggulsterony zwiększają natomiast wchłanialność jodu, którego ten gruczoł potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Substancja wspomaga przy tym konwersję nieaktywnej formy hormonu tarczycy (tyroksyny) w formę aktywną. Przyspieszając w ten sposób pracę tarczycy, przyspieszamy nasz metabolizm. Za sprawą ekstraktu z guggula nieznacznie podnosi się także temperatura ciała, co w połączeniu ze wspomaganiem pracy tarczycy wpływa korzystnie na utratę zbędnej wagi.

Lek na wysoki cholesterol oraz choroby skórne

Guggulsterony, Guggul, MangaloreSpice.com
Ekstrakt z żywicy balsamowca indyjskiego (Guggul), fot. MangaloreSpice.com

Właściwości prozdrowotne guggulsteronów nie ograniczają się do naturalnego przyspieszenia pracy tarczycy. Optymalizują one również nasz profil lipidowy. Oznacza to, że zmniejszają poziom stężenia trójglicerydów i LDL (“złego” cholesterolu) przy jednoczesnym wzroście HDL (“dobrego” cholesterolu). Badania wykazały ponadto, że guggulsterony zmniejszają czas przechowywania tłuszczu w dojrzałych komórkach tłuszczowych. Dzięki temu tłuszcz szybciej się metabolizuje.

Dodatkowo guggulsterony poprawią kondycję skóry. Aktywna substancja w ekstrakcie guggul zmniejsza zaczerwienienia, obrzęki i stany zapalne. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla osób ze skórą skłonną do wyprysków. Ekstrakt nie działa na wszystkie rodzaje trądziku, ale na niektóre z nich, dlatego warto go wypróbować.

Zalet jest jeszcze więcej!

Chociaż w medycynie ajurwedyjskiej guggulsterony są znane od dawna, w kulturze zachodniej tej substancji nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Przeprowadzono jednak badania w kierunku wpływu guggulsteronów na utratę wagi. Ich działanie testowano najpierw z pozytywnym efektem na szczurach, a potem na ludziach. Co ciekawe, badania wykazały też, że ekstrakt z żywicy guggul działa na tarczycę równie efektywnie, co syntetycznie wytwarzane leki. Guggulsterony wpływają także na redukcję stresu i zwiększają naszą odporność. Dzięki jednoczesnemu działaniu hipoglikemicznemu i hipolipidycznemu mogą też okazać się pomocne przy leczeniu cukrzycy typu II.

Zawierający guggulsterony ekstrakt poprawia przepływ lipidów w krwiobiegu, podkręca metabolizm i poprawia wygląd skóry. Właśnie dlatego ekstrakt z żywicy drzewa guggul jest popularny wśród kulturystów i osób będących na diecie ketogenicznej.

More from Ewa Treszczotko

Monohydrat kreatyny – najbezpieczniejszy suplement na wzrost siły i mięśni

Monohydrat kreatyny wśród osób uprawiających sporty siłowe nazywa się królem wszystkich suplementów....
Czytaj wiecej