HAL-9000 z Odysei Kosmicznej może znaleźć się na twoim biurku

Master Replica Group HAL-9000
Odyseja Kosmiczna to jedna z najważniejszych serii filmowo-literackich w historii science-fiction. Jeden z jej głównych bohaterów może być twój za sprawą tego doskonałego biurkowego gadżetu.

Siri czy Alexa robią na was wrażenie? Nasze komputery dopiero od niedawna umieją z nami rozmawiać za pośrednictwem głosu, nadal w sposób bardzo upośledzony. Żaden z cyfrowych asystentów nie ma szans w starciu z HAL-9000, a więc komputerem zarządzającym statkiem Discovery w kultowej już Odysei Kosmicznej.

Dzieło Arthura C. Clarke’a i Stanleya Kubricka powstało dekady temu i po dziś dzień uważane jest za absolutną klasykę gatunku science-fiction i za jedno z najbardziej wartościowych dzieł w jego historii. Oczywistym jest więc, że ma rzeszę fanów na całym świecie. Pewien producent głośników bezprzewodowych postanowił to wykorzystać.

HAL-9000 jako niesamowicie wyglądający głośnik Bluetooth na twoje biurko.

Nie jest to żadna podróbka prosto z Chin. Master Replica Group – firma odpowiedzialna za omawiany gadżet – zdobyła wszelkie niezbędne licencje od wytwórni Warner Bros., posiadającej prawa do filmu 2001: Odyseja kosmiczna. Efektem tej współpracy jest głośnik w obudowie, która bardzo wiernie kopiuje wygląd HAL-9000. Zgadzają się również materiały, z jakich zbudowany był rekwizyt filmowy: produkt Master Replica Group wykonany jest z aluminium.

https://youtu.be/OPbXgVBUkeA

Domyślacie się jednak na pewno, że replika komputera z Odysei Kosmicznej nie jest tak inteligentna, jak jej pierwowzór. Może to i lepiej – jeżeli oglądaliście film lub czytaliście pierwszy tom książki, w towarzystwie prawdziwego Hala moglibyście się bać o swoje życie . Owa replika to zwyczajny głośnik z łącznością Bluetooth 4.0, który reaguje na proste komendy głosowe, tam gdzie możliwe odpowiadając na nie przy użyciu próbek dźwiękowych z filmu. Polecenia wykraczające poza jego możliwości obsługuje asystent Amazon Alexa.

HAL-9000 od Master Replica Group pojawi się w sprzedaży dopiero na początku przyszłego roku.

Master Replica Group HAL-9000

Fani Odysei Kosmicznej będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Da im to czas na zebranie oszczędności. Głośnik ma kosztować – w zależności od oprawy i liczby dołączonych gadżetów – od 599 aż po 1199 dolarów. Z jednej strony brzmi to bardzo drogo. Z drugiej jednak, jako ogromny fan twórczości Clarke’a rozumiem, skąd się biorą te kwoty. Skoro nawet ja, rozsądna i pragmatyczna osoba, rozważam wydanie kupy kasy na ten „śmieszny głośniczek”, to z pewnością zakupią go zamożniejsi lub mniej ode mnie rozsądni konsumenci.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Najlepsze urządzenia do pracy wracają. Całe na czarno

Z czym nam się kojarzą Apple i Google? Z rozrywką i dostępem...
Czytaj wiecej