HAL-9000 z Odysei Kosmicznej może znaleźć się na twoim biurku

Master Replica Group HAL-9000
Odyseja Kosmiczna to jedna z najważniejszych serii filmowo-literackich w historii science-fiction. Jeden z jej głównych bohaterów może być twój za sprawą tego doskonałego biurkowego gadżetu.

Siri czy Alexa robią na was wrażenie? Nasze komputery dopiero od niedawna umieją z nami rozmawiać za pośrednictwem głosu, nadal w sposób bardzo upośledzony. Żaden z cyfrowych asystentów nie ma szans w starciu z HAL-9000, a więc komputerem zarządzającym statkiem Discovery w kultowej już Odysei Kosmicznej.

Dzieło Arthura C. Clarke’a i Stanleya Kubricka powstało dekady temu i po dziś dzień uważane jest za absolutną klasykę gatunku science-fiction i za jedno z najbardziej wartościowych dzieł w jego historii. Oczywistym jest więc, że ma rzeszę fanów na całym świecie. Pewien producent głośników bezprzewodowych postanowił to wykorzystać.

HAL-9000 jako niesamowicie wyglądający głośnik Bluetooth na twoje biurko.

Nie jest to żadna podróbka prosto z Chin. Master Replica Group – firma odpowiedzialna za omawiany gadżet – zdobyła wszelkie niezbędne licencje od wytwórni Warner Bros., posiadającej prawa do filmu 2001: Odyseja kosmiczna. Efektem tej współpracy jest głośnik w obudowie, która bardzo wiernie kopiuje wygląd HAL-9000. Zgadzają się również materiały, z jakich zbudowany był rekwizyt filmowy: produkt Master Replica Group wykonany jest z aluminium.

https://youtu.be/OPbXgVBUkeA

Domyślacie się jednak na pewno, że replika komputera z Odysei Kosmicznej nie jest tak inteligentna, jak jej pierwowzór. Może to i lepiej – jeżeli oglądaliście film lub czytaliście pierwszy tom książki, w towarzystwie prawdziwego Hala moglibyście się bać o swoje życie . Owa replika to zwyczajny głośnik z łącznością Bluetooth 4.0, który reaguje na proste komendy głosowe, tam gdzie możliwe odpowiadając na nie przy użyciu próbek dźwiękowych z filmu. Polecenia wykraczające poza jego możliwości obsługuje asystent Amazon Alexa.

HAL-9000 od Master Replica Group pojawi się w sprzedaży dopiero na początku przyszłego roku.

Master Replica Group HAL-9000

Fani Odysei Kosmicznej będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Da im to czas na zebranie oszczędności. Głośnik ma kosztować – w zależności od oprawy i liczby dołączonych gadżetów – od 599 aż po 1199 dolarów. Z jednej strony brzmi to bardzo drogo. Z drugiej jednak, jako ogromny fan twórczości Clarke’a rozumiem, skąd się biorą te kwoty. Skoro nawet ja, rozsądna i pragmatyczna osoba, rozważam wydanie kupy kasy na ten “śmieszny głośniczek”, to z pewnością zakupią go zamożniejsi lub mniej ode mnie rozsądni konsumenci.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Ten piekarnik sam dostosuje parametry do potrawy, którą pieczesz

Mamy już inteligentne termostaty, pralki, lodówki czy głośniki. Whirlpool na targach CES...
Czytaj wiecej