Hieronim Bosch. Między niebem i piekłem.

,,Ogród rozkoszy ziemskich’’

Rok 2016 w Holandii jest rokiem Hieronima Boscha. W tym bowiem roku obchodzona jest 500 rocznica śmierci niderlandzkiego malarza. Z tej okazji Noordbrabants Museum w Holandii przygotowało wystawę obrazów i rysunków Boscha. „Hieronim Bosch. Między niebem i piekłem.”

Natomiast już teraz wszyscy miłośnicy jego sztuki mogą oglądać obraz mistrza ,,Ogród rozkoszy ziemskich’’ poprzez specjalnie przygotowaną przez holenderskiego dokumentalistę Pietera van Huijstee wersję interaktywną, która jest już dostępna online.

Tryptyk ,,Ogród rozkoszy ziemskich’’ został namalowany farbami olejnymi na desce o wymiarach 220 x 389 cm. Obraz składa się z trzech części gdzie Ogród rozkoszy jest pomiędzy edenem i piekłem, czyli między grzechem i karą. Grzech pojawia się w wielu miejscach obrazu np. para zamknięta w przezroczystej bańce. W trzeciej części obrazu uchwycona jest wizja piekła. Budynki eksplodują, a woda zamienia się w krew. Rozpusta karana jest we wszystkich miejscach piekła.

Ogrod rozkoszy ziemksich_hieronim Bosch

Niektórzy badacze sztuki określali Boscha jako szczególnego surrealistę XV wieku, który to przedziwne formy swego malarstwa miał czerpać z podświadomości, inni zaś widzieli w jego dziełach odzwierciedlenie ezoterycznych praktyk średniowiecza.

Ogrod rozkoszy ziemksich_hieronim Bosch

Dziś najlepszą okazją do studiowania świata Hieronima Boscha jest Museum del Prado w Madrycie.  Jego zbiory, które od zawsze fascynują miłośników malarstwa Boscha dawniej odbierane jako diaboliczne sceny, dziś jako dziwne, wyjątkowe i fantazyjne przez wszystkich podziwiane.

Ogrod rozkoszy ziemksich_hieronim Bosch

Tagi wpisu
, , ,
Autor artykułu
More from Beata Ulmer

Shambles – malownicza ulica

Jak w krótkim czasie poczuć klimat miasta?
Czytaj wiecej