Historyland – klocki Lego w służbie nauczania historii

Zazwyczaj wycieczki do grodu Kraka mają swój z góry narzucony program: Wawel, Rynek, Smocza Jama, etc. Tymczasem, w dawnej stolicy Polski pojawił się kolejny warty zainteresowania punkt: Historyland. Miejsce, które ma przybliżać historię naszego kraju w ciekawy i nietuzinkowy sposób.

Osią ekspozycji są makiety z klocków Lego. Mimo, że na ich budowę zużyto ponad milion elementów, twórcy Historyland zapewniają, że nie jest to ich ostatnie słowo. Budynki i inscenizacje wykonane zostały w skali 1:50 wyłącznie z klocków dostępnych w handlu detalicznym– żaden z elementów nie został stworzony specjalnie na potrzeby krakowskich budowli.

Historyland to wycieczka przez historię naszego kraju. Zaczynamy od Biskupina i początków Polski, przechodzimy przez wszystkie okresy historii, a kończymy na Stoczni Gdańskiej i upadku PRL. Oczywiście, same budowle z Lego to nie wszystko. Każdy rozdział i każda makieta jest bogato ilustrowana animacjami i opisem tekstowym, ponadto modele z klocków są interaktywne. Każdy z nich kryje swoistą niespodziankę, jak na przykład interaktywna trąbka przy miniaturze Bazyliki Mariackiej, na której można odegrać krakowski hejnał.

Historyland organizuje również warsztaty i, jak zapewniają twórcy tego wyjątkowego miejsca, każdy tam znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku. Instytucja mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego Kraków Główny przy placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3. Ceny biletów oscylują w okolicach 25 złotych zależnie od zniżki i wybranej opcji. Na stronie www.historyland.pl można kupić wejściówki oraz sprawdzić godziny otwarcia czy ilość wolnych miejsc danego dnia i o danej godzinie.

Czy Historyland stanie się kolejną atrakcją Krakowa? Dowiemy się tego zapewne po pierwszym wakacyjnym sezonie tego miejsca, który właśnie przed nami.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

“Pół wieku poezji później” czyli Wiedźmin na nowo

Pół wieku poezji później, to filmowa kontynuacja sagi Andrzeja Sapkowskiego zrealizowana przez...
Czytaj wiecej