Hold the Sunset: John Cleese wraca do telewizji

John Cleese to postać której nie da się pomylić z nikim innym – patyczakowata, wysoka sylwetka (197 cm) i charakterystyczne twarz i głos. Przede wszystkim jednak niesamowite poczucie humoru.

Cleese wraz Grahamem Chapmanem, Terrym Giliamem, Erikiem Idlem, Terrym Jonesem i Michealem Palin stworzyli najsłynniejsza krupę komików z Wysp Brytyjskich. Któż nie zna Monthy Pythona i jego Latającego Cyrku. Panowie dokonali rzeczy niemożliwej – rozpropagowali trudny, co by nie mówić, brytyjski humor na całym świecie. Kolejnymi emisjami „Latającego Cyrku” zaśmiewały się kolejne pokolenia mieszkańców najdalszych zakątków świata. Panowie oprócz tego wyprodukowali genialne filmy w podobnym klimacie jak „Żywot Briana”, „ Monthy Pyton i Święty Grall” czy “Sens życia według Monthy Pythona”. Oprócz tego, John Cleese jest autorem scenariuszy oraz aktorem. Występował z wielu filmach, w których z powodzeniem grał zarówno role główne jak i drugoplanowe. Do historii przejdzie jego kreacja słynnego „Q” w jednym z filmów o Jamesie Bondzie, gdzie zastąpił zmarłego Deysmonda Llewelyna. Napisał również między innymi scenariusz do komedii „Rybka zwana Wandą”, który zdobył Oscara dla Kevina Kline’a za najlepszą rolę drugoplanową oraz nagrodę BAFTA dla samego Cleese’a, grającego w “Rybce” jedną z głównych ról.

Znaczna większość widzów w Polsce zapewne kojarzy Cleese’a z genialnego serialu „Fawlty Towers” u nas znanego jako „Hotel Zacisze”. John Cleese grał tam złośliwego i egoistycznego Basila Fawlty’ego, właściciela tytułowego przybytku. U jego boku stała apodyktyczna żona Cybill, totalne przeciwieństwo Basila, która była jedyną osobą zdolną temperować jego zapędy, jednocześnie jeszcze bardziej go złoszcząc i irytując. Nakręcono 12 odcinków serialu, opowiadającego perypetie właścicieli, służby i gości Hotelu Zacisze. Scenariusz napisał sam Cleese wraz z ówczesną żoną Connie Booth, która zagrała w serialu pokojówkę Polly. “Hotel Zacisze” jest uznawany za jeden z najlepszych seriali brytyjskich.

Od 1979 roku, kiedy wyemitowano drugą jego serię, Cleese nie pojawiał się w telewizji. W tym roku to się zmieni. Wraz z Alison Steadman zobaczymy go w sitcomie BBC “Hold the Sunset” (co w wolnym tłumaczeniu znaczy „Zatrzymać zmierzch)”. Tytułowy zmierzch, to zmierzch życia, aktorzy grają dawną parę kochanków Phila i Edith, która dziwnym zbiegiem okoliczności po latach zamieszkuje domy naprzeciw siebie. Stara miłość nie rdzewieje i oboje znów zaczynają się mieć ku sobie. Całą idyllę przerywa syn Edith, który przeżywa kryzys wieku średniego – rzuca swoją żonę i wprowadza się z powrotem do mamy. Cleese zaręcza, że zgodził się na udział w „Hold The Sunset” właściwie ze względu na stare przyjaźnie. Serial wyprodukował Humphrey Barclay, kolega Cleesa jeszcze z czasów studenckich, a scenariusz wyszedł spod pióra Charles McKeown, który miał epizody między innymi w „Hotelu Zacisze” i „Żywocie Briana”.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Daniel Craig nadal Jamesem Bondem?

Brytyjskie media donoszą, że Jamesa Bonda po raz kolejny zagra Daniel Craig....
Czytaj wiecej