HZMB – megamost w megaaglomeracji

Most główny, sztuczna wyspa u wybrzeży Makau i łącznik z miastem Zhuhai. Zdj. HZMB
Chińczycy znów zadziwili świat. W ubiegłymi miesiącu oddano do użytku największy na świecie most kryjący się pod skrótem HZMB.

Most w przypadku HZMB to małe uproszczenie. Tak naprawdę najdłuższa przeprawa na świecie to hybryda mostów, tuneli i wysp. Łączy ze sobą Specjalne Regiony Administracyjne, Makau i Hongkong oraz miasto Zhuhai. Stąd nazwa: HZMB – Hongkong – Zhuhai Makau Bridge. Przeprawa przecina ujście Rzeki Perłowej do Morza Południowochińskiego w zatoce Jiaozhou. Na wschodnim wybrzeżu Makau usypano specjalną wyspę połączoną przeprawami mostowymi z kontynentalnym Makau oraz miastem Zhuhai. Znajduje się na niej specjalny terminal i wjazd na „właściwy” most. Nawodna przeprawa wije się przez niemal 23 kilometrów wód morskich, aż dociera do kolejnej sztucznej wysepki, gdzie niknie pod dnem morza. Po siedmiu kilometrach znów wynurza się na kolejnej wyspie. Stamtąd proadzi kolejny most kończący się na wyspie Chei Lap Kok – stworzonej szucznie z dwóch innych w celu budowy hongkońskiego lotniska. Trasa po przebyciu kolejnego tunelu, tym razem podziemnego kończy się drugim terminalem, również zbudowanym na sztucznej wyspie. Stamtąd kolejnym mostem można dostać się na wyspę Lantau lub podmorskim tunelem, który jeszcze jest budowany, na kontynentalną część HongKongu.

Estakada łącząca Hongkong i sztuczna wyspa z wjazdem do podmorskiegotunelu. Zdj. HZMB

Najdłzuższa przeprawa została zbudowana w czasie dziewięciu lat i według projektantów ma posłuzyć kolejne sto dwadzieścia. Ma przy tym wytrzymać trzęsienia ziemi do 8 stopni w skali Richtera. Do jego budowy wykorzystano ok 450 tysięcy ton stali a na dnie zatoki oparto 5300 betonowych podpór. Wraz z tyunelem i wiaduktami przeprawa liczy Samą inwestycję zaczęto planować już w latach 80. choć zarówno Makau jak i HongKong były wtedy jeszcze zamorskimi koloniami Portugalii i Wielkiej Brytanii. Właściwie prace zaczęły się w 2009 roku. Cała inwestycja pochłonęła około 15 miliardów dolarów. Most nie jest tylko udogodnieniem dla mieszkańców Hongkongu – chodzi tu również o zbliżenie gospodarcze regionu, który nadal nieco odizolowany od Chin i mimo oficjalnego przekazania go przez Brytyjczyków władzom chińskim nadal cieszy się dość duża niezależnoscią. Chińczycy inwestując w infrastrukturę w regionie chccą stworzyć megaaglomerację. Dzięki połączeniuom mostowym i tunelowym liczą na ściągniecie mieszkańców mniejszych miast i wsi i stworzenie organizmu miejskiego które ma zamieszkiwać nawet ćwierć miliona mieszkańców. Sześciopasmowa estakda ma głównie służyć do transportu towarów oraz komunikacji. Aby prywatne auto mogło na nią wjechać konieczne jest uzyskanie przepustki. Nie dotyczy to oczywiście mieszkańców regionów które łączy. Władze szacują, że HZMB będzie dziennie przekraczało 50 tys. pojazdów.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Eyebombing – ożywianie niedoskonałości.

Googly eyes – plastikowe sztuczne oczy które mogą ożywić każda rzecz, dzięki...
Czytaj wiecej