Motodron: Scorpion 3

Czy już niedługo będziemy mogli kupić drony zdolne do przenoszenia ludzi? Wydaje się, że firma Hooversurf jest bliska skonstruowania takiej maszyny.

Czy już niedługo będziemy mogli kupić drony zdolne do przenoszenia ludzi? Wydaje się,że firma Hooversurf jest bliska skonstruowania takiej maszyny.

Dlaczego tylko bliska, skoro na filmie widzimy takie urządzenie? Ano dlatego, że póki co o Scorpionie 3 nie wiadomo zbyt wiele, a na filmie przebył niewielką drogę. Trzeba jednak przyznać, że amerykańsko – rosyjska firma jest w bardzo zaawansowanej fazie badań nad hooverbike. Hooversurf to przedsiębiorstwo powstałe przy pomocy crowdfoundingu. Zajmują się projektowaniem dronów do ciężkich zadań. S3 to tak naprawdę platforma która ma być rozwijana dalej. Motodrona pokazują, bo jest to niezwykle medialne jednak dla Scorpiona wymyślono kilka innych rozwiązań. Ma być dronem – kurierem zdolnym przenieść do 90kg czyli całkiem pokaźny ciężar. W przyszłości większa wersja S3 ma stać się powietrzną taksówką, niewykluczone, że sterowaną zupełnie autonomicznie.

Póki co mamy hooverbike. Na filmie widać, że unosi się z pilotem i przebywa bliżej nieograniczoną odległość. Pierwszy krok został zrobiony, zwłaszcza, że aparaty o napędzie bateryjnym nie należą do siłaczy. Zwiększanie mocy silników idzie w parze ze zwiększaniem ilości akumulatorów, przez co rośnie waga drona., dlatego ich udźwig jest mocno ograniczony. Pozostaje również pytanie czy pilot faktycznie steruje dronem, czy robi to ktoś z ziemi. Jeśli nawet, to jak taka maszyna będzie odporna na ataki cyfrowe, czy nikt z zewnątrz nie będzie w stanie przejąć nad nią kontroli Pytania można by mnożyć, jednak czekamy niecierpliwie na przedprodukcyjną wersję Scorpiona. W tedy zapewne poznamy więcej jego parametrów, a powinno to nastąpić niebawem, bo na stronie Hooversurf, można już zamawiać takie maszyny.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Steve’n’Seagulls: bluegrass po fińsku.

Steve'n'Seagulls pokazują, że country można grać i w Skandynawii. Tych pięciu wesołych...
Czytaj wiecej