Huawei przeszedł samego siebie. Telefony P30 i P30 Pro wyposażono w genialne aparaty

Huawei P30 Pro
Najnowsze sztandarowe telefony chińskiego producenta swoimi możliwościami i zaawansowaniem zawstydzą niejednego zachodniego konkurenta. Co więcej, ich aparaty wydają się na chwilę obecną absolutnie bezkonkurencyjne.

Huawei P30 i P30 Pro z wyglądu bardzo przypominają zeszłoroczne modele P20 i P20 Pro. Moim subiektywnym zdaniem: to dobrze. Telefony te prezentują się nader urodziwie, choć rzecz jasna to kwestia gustu. Są też wykonane z materiałów wysokiej jakości, a więc z metalu i szkła. P30 może być przy tym używany w deszczu, a P30 Pro – z normą IP68 – możemy na krótki czas zanurzyć pod wodę.

Telefony te jednak dość łatwo odróżnić od tych zeszłorocznych. Po pierwsze, za sprawą większego modułu aparatu – do tego jeszcze wrócimy. Po drugie: zniknął czytnik linii papilarnych. Znajduje się on teraz nie w przycisku pod wyświetlaczem, a bezpośrednio w ekranie.

A skoro już o wyświetlaczu mowa, to warto nadmienić, że P30 wyposażono w 6,1-calową jednostkę, zaś P30 Pro w 6,47-calową. Oba wykonano w technologii OLED, co gwarantuje perfekcyjny kontrast i odwzorowanie kolorów. Oba też pracują w wysokiej rozdzielczości 2340 x 1080 pikseli.

Podzespoły z najwyższej półki.

Huawei P30 Pro

Za wydajność obu telefonów odpowiada układ Kirin 930. Tańszy z nowych Huaweiów wyposażono w 6 GB RAM i 128 GB pamięci, droższy zaś zapewni nam 8 GB RAM oraz – do wyboru – 128, 256 lub 512 GB pamięci. Jest więc pod tym względem doskonale. Na dodatek pamięć będzie można rozszerzyć za pomocą kart NM.

Co ciekawe, tylko tańszy P30 dysponuje złączem słuchawkowym 3,5 mm jack. Decydując się na P30 skazani będziemy na słuchawki bezprzewodowe lub korzystające ze złącza USB-C (można też oczywiście zastosować przejściówkę z jacka do USB-C). W Huawei P30 znajdziemy akumulator o pojemności 3650 mAh, w P30 Pro zaś o pojemności 4200 mAh z funkcją szybkiego ładowania.

Najciekawsze zostawiamy na deser. Mowa o aparatach w Huawei P30 i w Huawei P30 Pro.

Huawei P30 ma trzy aparaty: główny z matrycą 40 megapikseli i obiektywem o jasności f/1.8, szerokokątny z matrycą 16 megapikseli i obiektywem f/2.2 oraz teleobiektyw z matrycą o rozdzielczości 8 megapikseli i światłem f/2.4. Ten ostatni ułatwia wykonywanie zdjęć powiększonych.

Huawei P30 Pro

Droższy Huawei P30 Pro ma zestaw aparatów o rozdzielczościach 40, 20 oraz 8 megapikseli o jasności, odpowiednio,  f/1.6, f/2.2 oraz f/3.4. Ten zestaw pozwala na uzyskanie 5-krotnego powiększenia optycznego, 10-krotnego hybrydowego oraz 50-krotnego cyfrowego. Aparaty te wspierane są przez algorytmy sztucznej inteligencji, czego efektem są zdjęcia o niespotykanej dotąd jakości. Nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych zdjęcia prezentują się absolutnie doskonale. Tak dobrych aparatów nie widzieliśmy w żadnym innym telefonie na rynku. Różnice względem konkurencji są aż piorunujące!

Ile kosztują Huawei P30 i Huawei P30 Pro? Niestety, przynajmniej na razie, są dość drogie.

Oba telefony będą dostępne w kolorach perłowym, opalowym, czarnym, bursztynowym oraz zorzy polarnej. Najtańszy z nich kosztuje aż trzy tysiące złotych. Jego droższa wersja to wydatek dodatkowych ośmiuset złotych. Drogo, choć czołowe telefony konkurencji kosztują jeszcze drożej. A wiele wskazuje na to – choć to będą musiały zweryfikować niezależne testy – że Huawei P30 Pro na chwilę obecną najlepiej wyposażony i najbardziej innowacyjny telefon na rynku.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Modnie, nowocześnie i burżuazyjnie. Louis Vuitton wprowadza do oferty zegarek z Wear OS

To prawdopodobnie najbardziej ekstrawaganckie podejście do tematu inteligentnych zegarków. Będący ikoną mody...
Czytaj wiecej