Czy Hummus zniknie wkrótce z naszych stołów?

Hummus z pieczywem (myjewishlearning.com)
Hummus z pieczywem (myjewishlearning.com)
Wielkie susze, jakie w ostatnim czasie nawiedzają Indie, spowodowały spadek światowego eksportu ciecierzycy o 40-50 procent. Czy to początek końca coraz popularniejszego wśród Polaków hummusu?

Hummus to słowo pochodzące z języka z arabskiego (حُمُّص , w języku polskim oznaczające ciecierzycę. Nasiona tej strączkowej rośliny są głównym składnikiem potrawy. I choć, jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku, hummus funkcjonował w Europie jako danie przeznaczone głównie dla koneserów, to dziś jest już bardzo popularny. Gości już nie tylko w lodówkach wegetarian, wegan i foodiesów, ale także na stołach zwykłych zjadaczy chleba. W ostatnim czasie, na coraz liczniejszych fanów pasty padł jednak blady strach – ceny hummusu w Europie podnoszą się w zastraszającym tempie (w Wielkiej Brytanii, od początku roku, prawie o 30 procent).

Susza w Indiach (qz.com)
Susza w Indiach (qz.com)

Przyczyną są zmiany klimatyczne, które spowodowały gwałtowną suszę w Indiach, a co za tym idzie, spadek zbiorów ciecierzycy. Roślina ta potrzebuje do wzrostu ogromnych ilości wody, której dostawy, przy jednoczesnym, gigantycznym wzroście popytu na cieciorkę, coraz trudniej jest zapewnić. A do wyprodukowania ok. 30 gramów ciecierzycy potrzebne jest aż 288 litrów wody!

Ciecierzyca - uprawa (ekoarka.com.pl)
Ciecierzyca – uprawa (ekoarka.com.pl)

Ponadto, fasola garbanzo (inne określenie ciecierzycy) jest bardzo czuła na jakiekolwiek zmiany pogody. Jest tak, ponieważ na naszych stołach gości gatunek, który znany był jeszcze naszym dalekim przodkom. Od tysiącleci nie był on krzyżowany z innymi odmianami, które poprzez mutacje genetyczne mogłyby nadać uprawom pożądane cechy odpornościowe. To tak, jakby wszyscy ludzie na Ziemi mieli jasną karnację – choć sprawdzałaby się wśród ludów północy, to nie chroniłaby przed słońcem południowych nacji.

Kolory ludzkiej skóry w palecie Pantone (www.theodysseyonline.com)
Kolory ludzkiej skóry w palecie Pantone (www.theodysseyonline.com)

Niestety, różnorodne genetycznie odmiany ciecierzycy bardzo rzadko już występują w przyrodzie. Dlatego do trudnych  poszukiwań powołany został specjalny zespół naukowców, który w trakcie trwania wyprawy często zmuszony był do improwizacji:

Sposób, w jaki znaleźliśmy wiele z tych populacji, polegał na jeździe samochodem i pytaniu pasterzy na poboczu drogi: „Yabani nohut”?, co oznacza: “dzika ciecierzyca”. Wtedy (pasterze – przyp. red.) zabierali nas na pola i pokazywali rośliny.

– Eric Bishop von Wettberg, biolog z University of Vermont

Na szczęście, poszukiwania te zakończyły się sukcesem. Zespół naukowców odnalazł nowe odmiany ciecierzycy w kilku rejonach Turcji, a następnie opublikował wnioski ze swoich badań na łamach prestiżowego czasopisma naukowego „Nature”.

Eric Bishop von Wettberg - w rękach trzyma nasiona ciecierzycy uprawnej i dzikiej (www.eurekalert.org)
Eric Bishop von Wettberg – w rękach trzyma nasiona ciecierzycy uprawnej i dzikiej (www.eurekalert.org)

Hummus ma jeszcze szansę

Jeśli metody naukowców zawiodą, to ciecierzyca, której historia na naszych stołach sięga już 11 tysięcy lat, może wkrótce wyginąć lub stać się dobrem luksusowym, na które nie każdy z nas będzie mógł sobie pozwolić. Brak hummusu na europejskich stołach nie jest jednak największą katastrofą, jaką można sobie wyobrazić. Problem jest najbardziej palący w krajach Bliskiego Wschodu czy Etiopii, gdzie ciecierzyca stanowi dla ludności podstawowe źródło białka.

Źródła: Bussiness Isider, The Telegraph, Haaretz

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Lexus LC w finale World Car of the Year 2018

Finaliści World Car of the Year 2018 zostali oficjalnie ogłoszeni. Lexus LC...
Czytaj wiecej