I który kraj spożywa najwięcej wina?

Miłość do wina nie słabnie. Nie, żeby spożycie znacząco wzrosło, ale dane są na tyle optymistyczne, że winiarze nie muszą szukać nowego zajęcia.

Dane zbierano w 2016 roku i na szczycie listy są Stany Zjednoczone z prawie 32 mln hektolitrów rocznie. Następna jest Francja z 27 mln hektolitrów i kolejno Włochy z 22,5 mln. Pierwszą piątkę wg konsumpcji zamykają Niemcy i Chiny. Oczywiście zarówno w produkcji, jak i w spożywaniu wina przodują Włochy i Francja z wynikami na poziomie 48 i 42 mln hektolitrów, ale muszą trochę ustąpić miejsca na podium producentom z Nowego Świata.

Od 2012 roku łączna konsumpcja wina na świecie jest na poziomie 244 mln hektolitrów. Z danych można też wywnioskować, że kilka europejskich krajów, znanych z bycia liderem w produkcji wina, ostatnio ogranicza zbiory. Tak też stało się np. z Argentyną, która z powodu warunków pogodowych, odnotowała zbiory aż 30% niższe w odniesieniu do roku poprzedniego (2016 vs. 2015). Zaskakujący może być spadek konsumpcji w Rosji – z 11,3 mln hektolitrów do 9,3, potencjał rynkowy jest, ale największe marki muszą mocniej zaznaczyć swoją obecność w tym regionie.

Źródło: remedyliquor.com 

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Clips – on wie kiedy zrobić naprawdę dobre zdjęcie

Nowa kamera-aparat od Google’a, oparta na sztucznej inteligencji, mała, kwadratowa, przenośna, bezprzewodowa....
Czytaj wiecej