Iggy Pop zaskakuje – Polacy wybrzmieli w radiu BBC!

Iggy Pop
Iggy Pop
Iggy Pop jest w formie, a dzięki ostatniemu występowi z pewnością przybędzie mu fanów nad Wisłą. Nie chodzi jednak o kolejny genialny koncert legendarnego muzyka, lecz jego cotygodniową audycję w radiu BBC. Podczas dwugodzinnego programu frontman The Stooges przeszło 10 minut poświęcił na polską muzykę! Kto wpadł w ucho "ojcu chrzestnemu punka"?

Wiek nie przeszkadza mu ani w robieniu rewelacyjnego show podczas koncertów, ani tym bardziej podczas pracy za mikrofonem radiowym. Cotygodniowe występy niemal 72-letniego gwiazdora rocka na antenie BBC Radio 6 Music to iście duchowe przeżycie. Iggy Pop nie odcina jednak kuponów od dawnej kariery – każdy kolejny odcinek “Iggy Confidential” potwierdza, że „ojciec chrzestny punka” ma się świetnie i wciąż czuje branżę. Charakterystyczny tembr jego głosu i muzyczne podróże po najróżniejszych zakątkach świata budują niesamowitą atmosferę. Wygląda na to, że Iggy Pop stale śledzi muzyczne poczynania swoich spadkobierców, serwując słuchaczom wyjątkową mieszankę stylistyk i dźwięków. Ostatnio wybrał się nawet nad Wisłę.

Anyway, We’re gonna travel to Poland…

Iggy Pop, fot. Masayoshi Sukita/BBC Radio 6 Music
Iggy Pop, fot. Masayoshi Sukita/BBC Radio 6 Music

Wypowiadając te słowa, Iggy Pop pozwolił sobie na krótkie wprowadzenie, po czym zaczął od najbardziej awangardowego spośród wybranych polskich utworów. Podczas audycji muzyk poświęcił zespołom znad Wisły niemal jedenaście minut, puszczając w tym czasie trzy kawałki. Na pierwszy ogień poszła ZAMILSKA i jej “Rise”. Elektroniczna, mocno undergroundowa kompozycja to dzieło jednego z odkryć 2014 roku. Trzydziestoletnia Natalia Zamilska co prawda nie jest postacią z pierwszych stron gazet czy portali muzycznych, ale jej brzmienie za pośrednictwem internetu szybko rozprzestrzeniło się po świecie. Utwór, który wybrał Iggy Pop, pochodzi z 2016 roku i jak dotąd wyświetlono go niemal 200 000 razy na YouTube.

Następnie – dość zaskakująco – wybór frontmana The Stooges padł na zespół Hańba! Anglojęzyczna publika miała więc okazję posłuchać… wiersza Juliana Tuwima, do którego akompaniament odegrano na banjo, akordeonie, tubie i bębnie. Muzycy starają się w swoich utworach łączyć punka i folk – co widać i słychać. By podkreślić nawiązania do międzywojennej Polski Hańba! wykorzystuje też elementy muzyki klezmerskiej i często wykorzystując wiersze z tego okresu jako teksty. W piosence “Hoży i świeży” usłyszycie wiersz “Mój dzionek” Tuwima z 1926 roku.

At last but not least, jakby to powiedział Iggy Pop, pojawiła się Trupa Trupa. Mimo polskiej nazwy akurat ten zespół znany był już anglojęzycznej publice. Ich album “Jolly New Songs” znalazł się w muzycznym podsumowaniu 2017 roku amerykańskiego “Newsweeka”. Kapelę docenił też uznany branżowy serwis Pitchfork, a psychodeliczna muzyka łącząca się z poezją trafiła również na antenę BBC. Opisując swoją działalność, członkowie zespołu zwykli opisywać się jako: połączenie cyrku na cmentarzu i działań pogrzebowych na terenie cyrku. Iggy Pop puścił utwór “To Me” ze wspomnianej już płyty.

“Iggy Confidential” to audycja cotygodniowa – rozpoczyna się w każdy piątek o 19:00 czasu brytyjskiego (20:00 czasu polskiego). Można jej słuchać za pośrednictwem strony internetowej BBC Radio 6 Music, także archiwalnie (przez cztery tygodnie od premiery). Jeśli interesuje was, co Iggy Pop sądzi o polskich zespołach, tutaj znajdziecie wspomniany program. Dla niecierpliwych: by udać się bezpośrednio na muzyczną podróż do Polski, przewińcie do 1:41:00.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Beton może urozmaicać tokijską betonozę?

Jest wszechobecny, ale rzadko pełni funkcję estetyczną. Beton to budulec, który w architekturze...
Czytaj wiecej