Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020 już zapisały się w historii

Medale przygotowane na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020, fot. MKOl
Medale przygotowane na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020, fot. MKOl
Myśleliście, że Pikachu i Hello Kitty jako ambasadorzy tokijskiego EXPO 2025 byli szczytem japońskiej ekstrawagancji? W przypadku przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich postawiono na znacznie poważniejsze działania, ale tego, co wymyślił Junichi Kawanishi, nikt się raczej nie spodziewał...

Gdy we wrześniu 2013 roku ogłoszono, że to Japonia będzie gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020, nikt chyba nie miał wątpliwości, że będzie to wyjątkowe wydarzenie. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni słyną z pracowitości i dążenia do perfekcjonizmu, ale przede wszystkim ze swojego innowacyjnego podejścia. Nic więc dziwnego, że w ciągu ostatnich kilku lat co rusz dowiadywaliśmy się o niecodziennych inicjatywach i szykowanych przez nich nowinkach. Pojazdy przyszłości – także te latające – oraz rzesze robotów pomagających w organizacji mamy jak w banku! Nie to jednak przykuło największą uwagę światowej społeczności, jeśli chodzi o zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Bez cienia wątpliwości możemy już stwierdzić, że Japończycy nie tylko wyznaczają trendy. Oni wprost pytają, gdzie leżą granice, by wiedzieć, jakie wyzwania mają do pokonania.

Gospodarze igrzysk oszczędnie dawkowali nam informacje, ale do zeszłego tygodnia o jednym nie wolno było mówić: medale. Dziś wiemy już jednak, że w tej kwestii postanowiono nas bardzo zaskoczyć. Przy okazji uroczystego zaprezentowania medali szefowie sztabu organizacyjnego zdali krótki raport z postępów. Jak można się było domyślić, przygotowania do tokijskiej imprezy zgodnie z planem idą pełną parą, a najważniejsze areny są już niemal gotowe. Chwilowo jednak uwaga całego świata skierowana jest na wyjątkowe krążki o zaledwie 85 milimetrach średnicy.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio to szansa na… medale z odzysku

Junichi Kawanishi prezentujący medale swojego projektu, przygotowane na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020
Junichi Kawanishi prezentujący medale swojego projektu, przygotowane na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020

Wszystko dlatego, że na szyjach atletów, dla których Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio okażą się sukcesem, zawisną “medale z odzysku”. I nie jest to żadna przenośnia – nie mówimy o projekcie, który wykorzystano już w przeszłości czy innym organizacyjnym zgrzycie. Okazuje się bowiem, że zaprojektowane przez Junichiego Kawanishiego nagrody wykonano z metalu, który odzyskano ze zutylizowanej elektroniki. Mowa przede wszystkim o smartfonach, a łączna liczba przetworzonych urządzeń to 6,21 miliona. W głównej mierze w akcję zaangażowani byli mieszkańcy Tokio, czyli pośredni gospodarze wydarzenia.

Medale przygotowane na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020, fot. MKOl
Medale przygotowane na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020, fot. MKOl

Projekt grafika z Osaki ma symbolizować nie tyle ideę zwycięstwa, ile samej rywalizacji. Na medalach znalazła się podobizna greckiej bogini Nike oraz symbol olimpijski. Drogocenne krążki zaprojektowano w taki sposób, by odbijające się od nich światło przywodziło na myśl wiwatujące tłumy. Ta wrzawa, towarzysząca zmaganiom atletów, zawarta została w dynamicznie zmieniających kąty i kierunki odbić refleksach. Głównym założeniem jest tu jednak promocja zachowań proekologicznych, które w Japonii są ważną częścią współżycia społecznego.

To jedyne w swoim rodzaju doświadczenie. Nie urodziłem się wystarczająco wcześnie, by podziwiać poprzednią olimpiadę w Japonii w 1964 roku, dlatego tym bardziej cieszy mnie, że mam swój wkład w nadchodzące Igrzyska Olimpijskie w moim domu.

– Junichi Kawanishi, twórca medali dla triumfatorów IO 2020 w Tokio

Co ciekawe, Kawanishi o zwycięstwie w konkursie organizowanym przez japoński komitet olimpijski dowiedział się już w zeszłym roku. Designer pokonał tym samym ponad dwieście osób, jednak do momentu oficjalnego zaprezentowania medali musiał zachować ten sukces dla siebie. Teraz przynajmniej wiemy, że akcja, którą Japończycy rozpoczęli w kwietniu 2017 roku, zakończyła się sukcesem. W jej ramach zebrano niemal 80 000 ton elektrośmieci, z których odzyskano 30 kg złota, 4100 kg srebra i 2700 kg brązu. Łącznie na Igrzyska Olimpijskie oraz Paraolimpijskie w Tokio wykonano 5 000 medali.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Beth Gardiner – “Uduszeni” [RECENZJA]

Aura temu przeczy, ale w pełni weszliśmy już w tak zwany sezon...
Czytaj wiecej