Igrzyska w Tokio 2020: festiwal zacierania granic

Toyota Concept-i - profil nadwozia (toyotanews.pl)
Toyota Concept-i - profil nadwozia (toyotanews.pl)
Za sprawą Toyoty, Igrzyska w Tokio poziomem nowoczesnych rozwiązań przebiją wszystkie dotychczasowe tego typu imprezy.

Szacuje się, że 15-milionowa populacja Tokio w czasie Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2020 roku podwoi się. To ogromny i niesamowicie gwałtowny napływ ludzi, zarówno w pełni sprawnych, jak i z niepełnosprawnościami. W dodatku wszystkich trzeba będzie odpowiednio skomunikować z różnymi punktami tokijskiej aglomeracji…

Ulice Tokio już dziś są zatłoczone (zdj. pxhere.com)
Ulice Tokio już dziś wydają się bardzo zatłoczone.

Dlatego już na 2 lata przed rozpoczęciem sportowych zmagań Toyota zapowiedziała, że zarówno organizatorzy i uczestnicy, jak i kibice, w trakcie zawodów będą mieli do dyspozycji najnowocześniejsze pojazdy wyprodukowane przez koncern. W związku z nieprawdopodobną skalą wydarzenia, oficjalna flota zarządzana będzie przy użyciu najnowszych technologii. Automatyczną wymianę informacji w chmurze umożliwią moduły DCM (Data Communication Module) i cyfrowa platforma Mobility Service Platform. Japończycy udostępnią ponad 3000 samochodów osobowych, w tym zasilane wodorowymi ogniwami paliwowymi sedany Mirai, ale nie tylko.

Zgodnie z filozofią firmy, która chce poszerzać możliwości osób z trudnościami w poruszaniu się, na ulice Tokio wyjedzie szereg pojazdów pozwalających na pokonywanie tego typu problemów. Jest to naturalna kontynuacja akcji Toyoty  o nazwie „Start Your Impossible”.

Mobilność dla wszystkich © Toyota
Mobilność dla wszystkich © Toyota

Swoboda poruszania się jest kluczowa, aby móc uczestniczyć w życiu społecznym. Kiedy ktoś chce podjąć się jakiegoś wyzwania, ale na przeszkodzie stoją mu trudności w poruszaniu się, Toyota chce pomóc mu rozwiązać problem. Chcemy, aby mobilność była szansą, a nie przeszkodą. Angażując się w Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie oraz Olimpiadę Specjalną, Toyota daje wyraz szacunku dla wyjątkowości każdego człowieka i dla różnorodności.

– powiedział Akio Toyoda, prezydent Toyoty.

Toyota WelCab © Toyota
Toyota WelCab © Toyota

Cele, jakie postawiła przed sobą japońska marka realizowane będą między innymi przez dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych samochody Welcab oraz hybrydowe taksówki JPN Taxi z nisko położoną podłogą i dużymi, przesuwanymi drzwiami. Te drugie z powodzeniem służą mieszkańcom japońskiej stolicy już od października zeszłego roku.

Toyota JPN Taxi © Toyota
Toyota JPN Taxi © Toyota

Dla podróży na krótkich dystansach przewidziano mniejsze pojazdy, w tym elektryczne, trójkołowe i i-Roady.

Toyota i-Road © Toyota
Toyota i-Road © Toyota

Obsługę Igrzysk Toyota wyposaży w modele przeznaczone do jazdy na stojąco. Dodatkowo, organizatorzy dysponować będą także zasilanymi wodorem miejskimi autobusami Sora i wózkami widłowymi produkcji Toyoty.

Toyota SORA - profil (mat. prasowe)
Toyota SORA – profil (mat. prasowe)

Na terenie miasteczka olimpijskiego zobaczyć będzie można e-Palette – elektryczne pojazdy autonomiczne z wymiennymi modułami funkcyjnymi, dzięki którym każda jednostka może spełniać przeróżne funkcje: butiku, foodtrucku, mobilnego biura czy taksówki.

Toyota e-Palette - przykłady zastosowań
Toyota e-Palette – zastosowania (newsroom.toyota.co.jp)

Japończycy zaprezentują też prototyp Concept-i – samochodu, którego systemy oparte są na sztucznej inteligencji. Pojazd nie tylko jest w stanie przeprowadzić z kierowcą naturalną rozmowę, ale także na bieżąco rozpoznawać jego emocje.

Toyota Concept i © Toyota
Toyota Concept i © Toyota

Japoński koncern stawia sobie poprzeczkę bardzo wysoko: na czas najbliższych letnich zmagań sportowców zorganizować ma bezpieczny i wydajny transport, który zacierał będzie granice pomiędzy osobami z niepełnosprawnościami, a całkowicie sprawnymi.

Ale nie tylko. Wraz z Komitetem Organizacyjnym, Toyota chce także osiągnąć najniższy w historii Igrzysk poziom emisji spalin przez oficjalną flotę wydarzenia.

Igrzyska w Tokio to nie jedyna duża impreza, na której producent samochodów w najbliższej przyszłości będzie miał okazję się wykazać. Toyota wypełniać będzie funkcję oficjalnego globalnego partnera w zakresie mobilności Międzynarodowych Komitetów Olimpijskiego i Paraolimpijskiego również podczas zaplanowanej na 2022 rok Zimowej Olimpiady w Pekinie oraz Letniej w Paryżu, w roku 2024.

 

Źródło: Motoblog by Complex PR

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Czy Inua to nowa Noma? Romans kuchni japońskiej z nordycką

Przedsięwzięcie ma na celu połączenie dwóch bardzo kontrastujących kultur kulinarnych, na które...
Czytaj wiecej