Przyszłość restauracji IKEA: dania z robaków

Nowa odsłona klopsika IKEA (www.grubstreet.com)
Nowa odsłona klopsika IKEA (www.grubstreet.com)
To nie żart. Naukowcy ze SPACE 10 – instytutu badającego różnorodne innowacje dla IKEA, obmyślili sposób na urozmaicenie naszej diety w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Podobno wyszło pysznie…

Pomysł jedzenia owadów jest stary jak świat. Jak czytamy na stronie internetowej SPACE 10, obecnie występują one w liczbie ponad 1 000 gatunków w diecie aż 80 % narodów świata. Co jest powodem sięgania po dania zawierające insekty? Zdrowie, ekologia i, jak przekonują naukowcy ze SPACE 10, wspaniałe (!) wrażenia smakowe. Według badań szwedzkiego producenta mebli, co trzeci klient przychodzi do IKEA tylko po to, aby zjeść. A, jak się okazuje, robaki są o wiele bogatsze w białko oraz uboższe w tłuszcz niż tradycyjne mięso, którego produkcja wpływa negatywnie na nasz klimat i jest zasobowo nieefektywna. Stąd pomysł na ekologiczny fast-food. Jednak badacze IKEA postawili sobie ambitny cel, by wybór stworzonych przez nich dań przyszłości był nie tylko merytorycznie uzasadniony, ale także pokierowany zwyczajną chęcią zjedzenia czegoś pysznego. Zobaczcie pięć kulinarnych propozycji od SPACE 10 i IKEA.

Burger z robaków…

IKEA - Hamburger przyszłości (www.grubstreet.com)
Hamburger przyszłości według IKEA (www.grubstreet.com)

…choć nie tylko. Poza larwami czarnego chrząszcza mącznika młynarka, burger zawiera także buraki, ziemniaki i pasternak.

Hot-dog „bez psa”

Przyszłość hot-doga wg IKEA (foodandwine.com)

Charakterystyczny, zielony kolor nadaje bułce sinica spirulina, która dostarcza organizmowi więcej białka niż ma w sobie cały standardowy hot-dog. Dlatego ONZ i WHO od dawna polecają spirulinę jako suplement diety każdego człowieka. Zamiast mięsa, w roli głównego nadzienia występuje wysuszona i zeszklona marchew oraz rośliny łodygowe. Do tego pieczona cebulka, ogórek i ziołowa mieszanka przypraw. Jako topping instytut SPACE 10 serwuje keczup z buraków i jagód, musztardę i kurkumę. Prawda, że wygląda ciekawie?

Eko-klopsiki

(foodandwine.com)
(foodandwine.com)

Tutaj pozostawiono nam wybór, czy chcemy wzbogacać nasze menu o robaki. Dostępne są nie tylko kulki wytworzone z larw mącznika, ale też wegetariańskie, powstałe z połączenia pasternaku, buraków i marchewki. Dodatki do klopsików pozostają tradycyjne – danie uzupełnia purée z ziemniaków oraz sos borówkowy.

Sałatka LOKAL

Nowa sałatka IKEA (www.grubstreet.com)
Nowa sałatka IKEA (www.grubstreet.com)

Stworzona została na bazie liści roślin we wczesnej fazie wzrostu, ziół, kiełków i chrupiącego pieczywa i występuje w trzech odmianach. Do wyboru mamy dressingi z bazylii, estragonu lub melisy. Zgodnie z ideą „zero waste”, wszystko to okraszone zostało wczorajszym, czerstwym pieczywem.

Lody Microgreen

I wreszcie deser. Lody słodzone są tylko odrobiną cukru, a dosładzane sokiem jabłkowym. Powstały ze wspomnianych mikro-liści roślin, które uprawiane są hydroponicznie (w wodzie i bez udziału gleby) w piwnicy instytutu. Opracowane smaki to koper, kolendra, bazylia i mięta, a efekt tych eksperymentów wygląda tak:

IKEA - deser (medium.com)
IKEA – deser (medium.com)

Tych, którym nie przypadły do gustu powyższe przysmaki, być może uspokoi oświadczenie kopenhaskiego instytutu i IKEA, którzy nie planują na razie włączyć dań do sprzedaży w sklepach. Ale tylko na razie. Jak twierdzą, w przyszłości będziemy musieli z różnych względów zmienić swoje nawyki żywieniowe i otworzyć się na tego typu innowacje.

Larwy mącznika młynarka (cricketsfarm.pl)
Larwy mącznika młynarka (cricketsfarm.pl)

Źródła: Time.com, Medium.com

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Lexus RX 450hL: rodzinnie i luksusowo zarazem

Geneva Motor Show już na półmetku, a my wciąż jeszcze nie pokazaliśmy...
Czytaj wiecej