Kosmiczny pomysł na meble. IKEA zrealizowała go wspólnie z NASA

IKEA RUMTID
Współpraca IKEA z NASA nie oznacza oczywiście, że otrzymamy meble nadające się do wykorzystania w misjach kosmicznych. Ich wygląd jest jednak inspirowany przyszłością. Wbrew pozorom, nie pochodzi on tylko od wyobraźni artysty.

NASA zajmuje się przede wszystkim badaniem przestrzeni kosmicznej. IKEA o kosmosie ma raczej niewielkie pojęcie, ale na organizacji samej wspomnianej przestrzeni zna się doskonale. Postanowiła więc wejść we współpracę z amerykańską agencją kosmiczną, by zaprojektować meble przyszłości.

Współpraca ta ma raczej charakter komercyjny – logo NASA prawdopodobnie wpłynie korzystnie na sprzedaż nowej linii mebli, którą nazwano RUMTID (po szwedzku oznacza to czasoprzestrzeń). To jednak niezupełnie tak, że meble tej kategorii nie mają nic wspólnego z nowoczesną technologią i przyszłością.

Meble IKEA RUMTID zaprojektowane były po wykonaniu serii nietypowych badań

IKEA RUMTID

Projektanci tego znanego producenta mebli najpierw udali się do stacji badawczej w Utah, opracowującej rozwiązania do przyszłej kolonizacji Marsa, by – jak twierdzą – dowiedzieć się, jakie będą przyszłe potrzeby mieszkańców niewielkich mieszkań. Drugim etapem badań była wycieczka do Tokio, gdzie projektanci firmy IKEA zamieszkali na kilka dni w miniaturowych japońskich hotelach, których pokoje gościnne bardziej przypominają kapsuły do spania niż faktyczne mieszkania.

Wniosek wyciągnięty z tych wypraw zapewnił projektantom inspirację tematyczną. Poszczególne podkolekcje RUMTID będą inspirowane czterema koncepcjami: czasem, małą przestrzenią, wodą i powietrzem. Wszystkie mają być wykonane z ultralekkich materiałów: w tym z forniru zwiniętego do pustych rurek.

IKEA RUMTID

Kolekcja IKEA RUMTID będzie dostępna w sprzedaży od 2020 r. Ceny nie są jeszcze znane.

Do tej kolekcji należeć będą – między innymi – oczyszczacz powietrza, terrarium, elementy oświetlenia i modułowe meble, które będzie można ze sobą łączyć wedle potrzeb. Za kolekcję odpowiedzialny jest projektant Michael Nikolic. Współpracowali z nim Siri Skillgate, Elea Nouraud, Jon Karlsson, Philipp Süssmann, Jingbei Zheng, Robert Janson i Pauline Matika.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Ogromny, piękny i niemal z przyszłości. Tak prezentuje się Galaxy Note10 od Samsunga

To bez żadnej wątpliwości gadżet miesiąca, a może i roku. Samsung zaprezentował...
Czytaj wiecej