Kosmiczny pomysł na meble. IKEA zrealizowała go wspólnie z NASA

IKEA RUMTID
Współpraca IKEA z NASA nie oznacza oczywiście, że otrzymamy meble nadające się do wykorzystania w misjach kosmicznych. Ich wygląd jest jednak inspirowany przyszłością. Wbrew pozorom, nie pochodzi on tylko od wyobraźni artysty.

NASA zajmuje się przede wszystkim badaniem przestrzeni kosmicznej. IKEA o kosmosie ma raczej niewielkie pojęcie, ale na organizacji samej wspomnianej przestrzeni zna się doskonale. Postanowiła więc wejść we współpracę z amerykańską agencją kosmiczną, by zaprojektować meble przyszłości.

Współpraca ta ma raczej charakter komercyjny – logo NASA prawdopodobnie wpłynie korzystnie na sprzedaż nowej linii mebli, którą nazwano RUMTID (po szwedzku oznacza to czasoprzestrzeń). To jednak niezupełnie tak, że meble tej kategorii nie mają nic wspólnego z nowoczesną technologią i przyszłością.

Meble IKEA RUMTID zaprojektowane były po wykonaniu serii nietypowych badań

IKEA RUMTID

Projektanci tego znanego producenta mebli najpierw udali się do stacji badawczej w Utah, opracowującej rozwiązania do przyszłej kolonizacji Marsa, by – jak twierdzą – dowiedzieć się, jakie będą przyszłe potrzeby mieszkańców niewielkich mieszkań. Drugim etapem badań była wycieczka do Tokio, gdzie projektanci firmy IKEA zamieszkali na kilka dni w miniaturowych japońskich hotelach, których pokoje gościnne bardziej przypominają kapsuły do spania niż faktyczne mieszkania.

Wniosek wyciągnięty z tych wypraw zapewnił projektantom inspirację tematyczną. Poszczególne podkolekcje RUMTID będą inspirowane czterema koncepcjami: czasem, małą przestrzenią, wodą i powietrzem. Wszystkie mają być wykonane z ultralekkich materiałów: w tym z forniru zwiniętego do pustych rurek.

IKEA RUMTID

Kolekcja IKEA RUMTID będzie dostępna w sprzedaży od 2020 r. Ceny nie są jeszcze znane.

Do tej kolekcji należeć będą – między innymi – oczyszczacz powietrza, terrarium, elementy oświetlenia i modułowe meble, które będzie można ze sobą łączyć wedle potrzeb. Za kolekcję odpowiedzialny jest projektant Michael Nikolic. Współpracowali z nim Siri Skillgate, Elea Nouraud, Jon Karlsson, Philipp Süssmann, Jingbei Zheng, Robert Janson i Pauline Matika.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Kupisz laptopa ze zwijanym ekranem? Lenovo na to liczy

Firma Lenovo niedawno miała okazję zaprezentować swoje nowe, bardzo ciekawe produkty. Należały...
Czytaj wiecej