Il Borgo Di Vescine – u wrót raju

Bo jak inaczej nazwać miejsce z tysiącletnią tradycją, które we wczesnym okresie średniowiecza było etruską osadą, a dziś dla gości odkrywa na nowo swe zabudowania, będąc wspaniałym miejscem na spędzenie urlopu wypełnionego naturą, sztuką, historią oraz winem. To jest po prostu raj!

Skąpana pośród wzgórz Chianti, nieopodal Radda in Chianti, średniowieczna osada powstała na wzgórzu z początkiem XIII wieku za sprawą ludu Etrusków. Tutaj przez wieki zamieszkiwali w domach z kamienia, potomkowie założycieli wsi Vescine, którzy wiedli spokojne życie zajmując się uprawą winorośli oraz produkcją win. Dziś to wspaniale odrestaurowany kompleks hotelowy, położony w niezwykle pięknym i spokojnym otoczeniu w samym sercu Chianti Classico. Ten kompleks hotelowy to wspaniały punkt lokalizacyjny do odbywania wycieczek, po jakże znanym regionie winiarskim, jakim jest Chianti oraz okolicznych miasteczkach jak Radda in Chianti, Volpaia czy też Siena oraz Florencja. Do dyspozycji gości na terenie znajduje się kort tenisowy, basen z bajecznym widokiem na okoliczne, porośnięte winnicami oraz lasami wzgórza, enoteka, bar oraz wykwintna restauracja. Ale gości nie pozostawia się tutaj samych sobie. Obsługa kompleksu może na życzenie zorganizować na przykład zwiedzanie wraz z degustacją w winnicy Castelvecchi lub też Vespa Tours, jednodniową wycieczkę skuterami po winnicach Chianti. Tu nikt nie ma prawa się nudzić.

Piecze nad kompleksem sprawuje rodzina Paladin, która od ponad 50 lat zajmuje się produkcją wina. Swoją historię rozpoczęła od zakupu winnic w okolicy miejscowości Annone w regionie Veneto, gdzie w winnicy Bosco del Merlo wytwarzają świeże i orzeźwiające Prosecco. Są również właścicielami Castello Bonomi, małego pałacu położonego na stokach Monte Orfano we Franciacorcie, włoskim regionie uważanym za najlepszy do produkcji win musujących metodą tradycyjną. Franciacorta CruPerdu – a lively sparkling that rests for more than 36 months on its yeasts in the bottle – is Castello Bonomi’s signature offering. Ich Franciacorta CruPerdu – tętniąca życiem, obłędnie musująca, spoczywająca na drożdżach w butelce przez ponad 36 miesięcy – to wizytówka Castello Bonomi. I wreszcie Castelvecchi, zakupiona przez rodzinę Paladin XI-wieczna posiadłość z wspaniałymi winnicami, które rodzą owoce na pełne i strukturalne Chianti Classico w trzech wydaniach: podstawowym – Capotondo, Lodolaio – Riserva oraz Madonnino – Gran Selezione.

Ale włoskie wina nie mogą obejść się bez włoskich kulinarnych specjałów, które w wydaniu szefa kuchni Il Borgo di Vesine, ukazane zostają za sprawą toskańskiej kuchni. Używając rosnących na tej ziemi ziół, powraca on do starych receptur, aby tworzyć delikatną harmonię smaków historycznych potraw. Nie zabraknie tu również serwowanych w najróżniejszej postaci past, dziczyzny, wspaniałego tatara, jak również skwierczących Bistecca di Fiorentina.

A jeżeli skorzystacie już ze wszystkich atrakcji oferowanych przez Il Borgo di Vescine, to polecam Wam wieczorny, romantyczny spacer po osadzie. Nocny klimat Vescine to już oddzielna „bajka”, ale uwierzcie mi warta odwiedzenia i zwiedzenia tego miejsca.

Magia tego miejsca sprawia, iż możemy choć na chwilę zapomnieć o szarej rzeczywistości, odpocząć od zgiełku dużych miast i poczuć typowo toskański, jakże sielski klimat. Czyż to nie są wrota raju?

P.S. Odwiedzając Chianti Classico zawitajcie również do Castelvecchi oraz na Sunset Terrace.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Tokaj Renaissance – powrót na mapę światowego winiarstwa

Wiedzą, że miejsce win tokajskich jest pośród najlepszych win na świecie, ponieważ...
Czytaj wiecej