Infinite Galaxy Puzzle – niekończąca się układanka

Infinite Galaxy Puzzle, fot. Nervous System
Podobno najgenialniejsi twórcy często balansują na krawędzi geniuszu i szaleństwa – i tak mniej więcej można ocenić "puzzle nieskończoności", stworzone przez Nervous System. Jednak w tym szaleństwie jest metoda!

Podobno najgenialniejsi twórcy często balansują na krawędzi geniuszu i szaleństwa – i tak mniej więcej można ocenić “puzzle nieskończoności”, stworzone przez Nervous System. Jednak w tym szaleństwie jest metoda!

Puzzle puzzlami, ale zacznijmy od początku. Studio Nervous System zostało założone w 2007 roku przez Jessicę Rosenkrantz (biolog, architekt) oraz Jesse’go Louisa-Rosenberga (matematyk). Duet absolwentów Massachusetts Institute of Technology coraz mocniej przebija się ze swoimi projektami – nie tylko w środowisku branżowym, ale i w świadomości społecznej. A to dlatego, że Nervous System upodobało sobie zadziwiające konstrukcje geometryczne, które okazują się zaskakująco funkcjonalne. Za swe projekty, kolektyw był wielokrotnie nagradzany, a część ich prac już teraz wystawiana jest w nowojorskim Museum of Modern Art!

Sam pomysł na niekończącą się zabawę, powstał już kilka lat temu. W 2012 roku studio stworzyło swoją pierwszą układankę. Wówczas drewniane puzzle składały się z pięćdziesięciu jeden kawałków – po ułożeniu ich w kwadrat, łączna powierzchnia wynosiła nieco ponad 15×15 cm. Jednak od tamtego momentu projekt nieco się rozrósł i nabrał kosmicznego klimatu.

Jak mówią twórcy: “do stworzenia Infinite Galaxy Puzzle wykorzystali matematykę, naukę i lasery”. Konstrukcja opiera się bowiem na pojęciach geometrycznych, jak Torus czy butelka Kleina. Jeśli matematykom ciężko jest to wytłumaczyć, ja-humanista nawet nie będę próbować – tak czy inaczej, ta czterowymiarowa figura jest (teoretycznie) identyczna zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Tyle teorii, jednak już sam kształt puzzli ma przypominać proces rozrostu kryształków, prowadzący do powstawania płatków śniegu. Natomiast wspomniany “kosmiczny klimat” to zasługa zdjęcia Drogi Mlecznej z teleskopu Hubble’a, które nadrukowano na drewnianych puzzlach.

Podsumowując: Infinite Galaxy Puzzle to układanka o powierzchni 20×20 cm (w przybliżeniu). W skład wchodzi sto trzydzieści trzy dwustronnie zadrukowane kawałki, w tym trzy puzzle specjalne (kosmonauta, wahadłowiec i satelita). Dzięki geometrycznym właściwościom, można układać je w dowolnej konfiguracji – bez końca przekładając puzzle z lewa, na prawo i na odwrót.

Koszt jednego zestawu Infinite Galaxy Puzzle to 100 $ – można je zamówić na stronie studia Nervous System.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Claudia De Sabe i Yutaro wytatuowali Lexusa UX!

Ku chwale mistrzom Takumi, ale i japońskim tradycjom, Lexus zdecydował się na...
Czytaj wiecej