Infinite Galaxy Puzzle – niekończąca się układanka

Infinite Galaxy Puzzle, fot. Nervous System
Podobno najgenialniejsi twórcy często balansują na krawędzi geniuszu i szaleństwa – i tak mniej więcej można ocenić "puzzle nieskończoności", stworzone przez Nervous System. Jednak w tym szaleństwie jest metoda!

Podobno najgenialniejsi twórcy często balansują na krawędzi geniuszu i szaleństwa – i tak mniej więcej można ocenić “puzzle nieskończoności”, stworzone przez Nervous System. Jednak w tym szaleństwie jest metoda!

Puzzle puzzlami, ale zacznijmy od początku. Studio Nervous System zostało założone w 2007 roku przez Jessicę Rosenkrantz (biolog, architekt) oraz Jesse’go Louisa-Rosenberga (matematyk). Duet absolwentów Massachusetts Institute of Technology coraz mocniej przebija się ze swoimi projektami – nie tylko w środowisku branżowym, ale i w świadomości społecznej. A to dlatego, że Nervous System upodobało sobie zadziwiające konstrukcje geometryczne, które okazują się zaskakująco funkcjonalne. Za swe projekty, kolektyw był wielokrotnie nagradzany, a część ich prac już teraz wystawiana jest w nowojorskim Museum of Modern Art!

Sam pomysł na niekończącą się zabawę, powstał już kilka lat temu. W 2012 roku studio stworzyło swoją pierwszą układankę. Wówczas drewniane puzzle składały się z pięćdziesięciu jeden kawałków – po ułożeniu ich w kwadrat, łączna powierzchnia wynosiła nieco ponad 15×15 cm. Jednak od tamtego momentu projekt nieco się rozrósł i nabrał kosmicznego klimatu.

Jak mówią twórcy: “do stworzenia Infinite Galaxy Puzzle wykorzystali matematykę, naukę i lasery”. Konstrukcja opiera się bowiem na pojęciach geometrycznych, jak Torus czy butelka Kleina. Jeśli matematykom ciężko jest to wytłumaczyć, ja-humanista nawet nie będę próbować – tak czy inaczej, ta czterowymiarowa figura jest (teoretycznie) identyczna zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Tyle teorii, jednak już sam kształt puzzli ma przypominać proces rozrostu kryształków, prowadzący do powstawania płatków śniegu. Natomiast wspomniany “kosmiczny klimat” to zasługa zdjęcia Drogi Mlecznej z teleskopu Hubble’a, które nadrukowano na drewnianych puzzlach.

Podsumowując: Infinite Galaxy Puzzle to układanka o powierzchni 20×20 cm (w przybliżeniu). W skład wchodzi sto trzydzieści trzy dwustronnie zadrukowane kawałki, w tym trzy puzzle specjalne (kosmonauta, wahadłowiec i satelita). Dzięki geometrycznym właściwościom, można układać je w dowolnej konfiguracji – bez końca przekładając puzzle z lewa, na prawo i na odwrót.

Koszt jednego zestawu Infinite Galaxy Puzzle to 100 $ – można je zamówić na stronie studia Nervous System.

Autor artykułu
More from Damian Halik

52 miliony złotych za “La tunique rose” Tamary Łempickiej!

Tamary Łempickiej miłośnikom sztuki raczej przedstawiać nie trzeba – Polka doskonale wpisała...
Czytaj wiecej