Zmarł Ingvar Kamprad – twórca IKEA

Ingvar Kamprad 1926 - 2018. Zdj. IKEA
Odszedł jeden z największych europejskich biznesmenów XX wieku. Ingvar Kamprad od zera stworzył jedną z najbardziej znanych na świecie firm produkujących i sprzedających meble.

Fundamenty sukcesu

Ingvar Kamprad swój sławny biznes założył w 1943 roku, jako 17-latek, choć smykałką do interesów wykazywał się już od najmłodszych lat, sprzedając zapałki, długopisy oraz inne drobiazgi, które następnie rozwoził rowerem po okolicy. W założeniu biznesu pomogła mu nagroda, otrzymana od ojca za wyniki w nauce. Nazwa IKEA to akronim od imienia i nazwiska Kamprada oraz miejsca, w którym się wychował: rodzinna farma nazywała się Elmtaryd i mieściła się na terenie parafii Agunnaryd. Przez lata firma ugruntowała sobie rolę lidera na rynku mebli, a Ingvar Kamprad został pionierem sprzedaży zestawów do samodzielnego montażu. Charakterystyczne instrukcje i szare paczki są dziś znakiem rozpoznawczym firmy.

IKEA - wnętrze szwedzkiego sklepu (tvn24bis.pl)
IKEA – wnętrze szwedzkiego sklepu (tvn24bis.pl)

Polski wątek

Ważnym punktem na mapie szwedzkiego producenta jest Polska. Jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o ilość sklepów (10) oraz drugim (po Chinach) producentem mebli i półproduktów dla IKEA. Polski wątek w historii firmy rozpoczął się w latach 60., gdy Ingvar Kamprad, w związku z bojkotem IKEA przez szwedzkich wytwórców, szukał nowych producentów. Trafił wtedy do radomszczańskiej fabryki mebli giętych Fameg, która od tej pory przez wiele lat produkowała krzesła dla szwedzkiej sieci. Obecnie, meble dla IKEA dostarcza około 60 polskich producentów. Sam Kamprad zwykł żartować, że przez swoje wizyty w Polsce nieomal popadł w alkoholizm.

Ingvar Kamprad w latach 60. W ręku prawdopodobnie trzyma krzesło z polskiej Fabryki Mebli Giętych. Zdj. IKEA

Meblowe imperium

Obecnie IKEA ma 412 sklepów na całym świecie w około 49 krajach, zatrudnia 200 tysięcy pracowników i generuje przychody w granicach 30 miliardów Euro. Mimo, że Ingvar Kamprad oficjalnie wycofał się jakiś czas temu z kierowania IKEA cedując ten obowiązek na swoje dzieci, wciąż aktywnie uczestniczył w życiu firmy.

IKEA oferuje klientom cały wachlarz produktów: do każdego wnętrza, w różnych stylach i różnej jakości. Dostępne są modele droższe, np. z litego drewna, oraz tańsze, a co za tym idzie – mniej trwałe. Firma nigdy jednak nie zrezygnowała z dobrego smaku. Większość mebli tworzona jest przez najlepszych projektantów wzornictwa przemysłowego. Kolejną rzeczą, do której przyzwyczaiła nas IKEA, jest samoobsługa – pracownicy są, by doradzić. W większości przypadków to klient ogląda, wybiera, samodzielnie pobiera z magazynu i płaci w kasie. Jak w zwyczajnym supermarkecie.

Rysy na wizerunku

Założycielowi IKEA przez całe życie towarzyszyły kontrowersje, np. z powodu udziału w ruchu nazistowskim (za który później przepraszał), czy sugerowanego przez media unikania podatków (obecnie właścicielem IKEA jest założona przez Kamprada fundacja charytatywna zarejestrowana w Holandii). Ponadto, mimo zapewnień o swoim patriotyzmie, przedsiębiorca przeniósł się do Szwajcarii ze względu na, jego zdaniem, zbyt wysokie daniny na rzecz państwa szwedzkiego. Pod koniec życia wrócił jednak do ojczyzny. Zwykło się go nazywać również dusigroszem – mimo olbrzymiego majątku żył bardzo skromnie: miał niewielki dom, jeździł leciwym Volvo i wciąż podróżował rejsowymi samolotami. Być może jednak to oszczędność i samodyscyplina pozwoliła mu na stworzenie tak wielkiego imperium.

Ingvar Kamprad zmarł 27 stycznia bieżącego roku w wieku 91 lat w swym domu w Bölsö w Szwecji.

https://www.youtube.com/watch?v=7tGO0pBcHYM

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Motodron: Scorpion 3

Czy już niedługo będziemy mogli kupić drony zdolne do przenoszenia ludzi? Wydaje...
Czytaj wiecej