Innowacyjne zawieszenie Lexusa ES wyznacza standardy

Lexus ES 300h (newsroom.lexus.eu)
Lexus ES 300h (newsroom.lexus.eu)
Lexus ES od zawsze charakteryzował się wysokim komfortem jazdy, ale innowacyjne zawieszenie najnowszej generacji modelu zostawia w tyle konkurencję! Japończycy jako pierwsi na świecie opracowali amortyzatory, które wytłumiają wszelkie drgania na każdej nawierzchni.

Autostrady, przełęcze górskie, miejskie ulice, wiejskie szosy czy tory wyścigowe – na czele ze słynnym Nürburgring. Te nawierzchnie są zupełnie inne, lecz prawdziwie komfortowy samochód powinien świetnie poradzić sobie na każdej z nich. Inżynierowie, którzy projektowali nowego Lexusa ES, są przekonani, że właśnie takie auto stworzyli. Ze względu na różnorodność dróg nową generację testowano w Europie, a efekty są ponoć imponujące. Trudno jednak się temu dziwić, skoro Japończycy stworzyli najbardziej innowacyjne zawieszenie na świecie.

Lexus ES od początku swego istnienia wyróżniał się komfortem jazdy. Nieprzypadkowo model ten stał się ulubionym sedanem Amerykanów. Linia istniejąca od 1989 roku, czyli właściwie od momentu, gdy marka powstała, jest klasą sama dla siebie. Mogło więc dziwić, że ES przez lata omijał rynek europejski i dopiero w VII generacji trafił na Stary Kontynent. Wygląda jednak na to, że czekano na debiut z przytupem! Wiemy już, że model promowany będzie pierwszą w historii reklamą napisaną przez sztuczną inteligencję. Jego wnętrze jest idealnie wyciszone i wyposażone w system audio firmy Mark Levinson. Do tego okazał się bezkonkurencyjny w swojej klasie w testach Euro NCAP (kategorie: Duży samochód rodzinny oraz Auto hybrydowe i elektryczne). Teraz firma uchyla rąbka tajemnicy, chwaląc się nową technologią, która składa się na innowacyjne zawieszenie Lexusa ES.

Pierwsi na świecie

Innowacyjne zawieszenie Lexusa ES: nowa konstrukcja amortyzatorów, fot. Lexus
Innowacyjne zawieszenie Lexusa ES: nowa konstrukcja amortyzatorów, fot. Lexus

Zaawansowane technologie, wydajność, funkcjonalność i projektowanie w oparciu o najnowsze trendy wzornictwa składają się na przełomowe osiągnięcie. Innowacyjne zawieszenie Lexusa ES opiera się na nowej konstrukcji tyłu i pierwszych na świecie amortyzatorach z zaworem zwrotnym. To, co Japończycy opracowywali w ostatnich latach, wcześniej próbowano rekompensować amortyzatorami dwururowymi. Dzięki nowej, podwójnej konstrukcji, Lexus ES powinien poradzić sobie w każdych warunkach i różnorodne wyboje pokonywać z równie niewzruszoną stabilnością. 

Innowacyjne zawieszenie VII generacji ES wykorzystuje proste rozwiązanie:

Amortyzator pracuje jak tradycyjny tłok, ale wyposażono go także w dodatkowy zawór o ultra-niskiej prędkości. Dzięki temu wyeliminowano wstrząsy, jakie koła przekazują np. podczas szybkiej jazdy po niewielkich nierównościach. W takich sytuacjach działa właśnie zawór dodatkowy, natomiast reszta amortyzatora może pozostać w bezruchu.

Innowacyjne zawieszenie Lexusa ES: nowa konstrukcja tylnych wahaczy, fot. Lexus
Innowacyjne zawieszenie Lexusa ES: nowa konstrukcja tylnych wahaczy, fot. Lexus

Poza samymi amortyzatorami innowacyjne zawieszenie Lexusa ES zyskało także nową konstrukcję tylnej osi. Inżynierowie skupili się nad przeprojektowaniem podwójnego wahacza w taki sposób, by jeszcze lepiej stabilizował całe nadwozie. Poza poprawą funkcjonalności i efektywności tylnego zawieszenia dołożono także wszelkich starań, by nowa konstrukcja nie wpłynęła na resztę nadwozia. Dzięki przesunięciu niektórych elementów zachowano między innymi większą przestrzeń bagażową.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Omega uczciła 125-lecia istnienia nowymi zegarkami

Gdy Louis Brandt w 1848 roku otwierał swój zakład zegarmistrzowski w szwajcarskim...
Czytaj wiecej