Ikea coraz bardziej smart home. Oto inteligentne gniazdka Trådfri

inteligentne gniazdka ikea
Popularny producent nowoczesnych i łatwych do montażu mebli nie zamierza ignorować trendu na inteligentne domy i mieszkania. Proponuje nowe gniazdka, dzięki którym zaoszczędzimy na zużyciu prądu i zyskamy na wygodzie.

Smart home to zbiór inteligentnych narzędzi domowego użytku, które są wyposażone w łączność sieciową. Mogą to być lodówki, pralki, telewizory, a nawet żarówki, termostaty czy domofony. Po co to wszystko łączyć przez sieć? Z bardzo prostej przyczyny.

Po pierwsze, tego typu sprzętami można dzięki temu łatwiej zarządzać. Możemy zdalnie – nawet za pośrednictwem naszego telefonu – wyłączyć lub włączyć dane urządzenie. Na przykład: ogrzewanie nie musi działać, gdy nas w domu nie ma. Ale też fajnie by było, by na 30 min przed naszym przyjściem się uruchomiło, byśmy weszli do ogrzanych już pokoi.

Możemy też automatyzować wiele czynności: inteligentny dom sam włączy i wyłączy wskazane zestawy urządzeń, gdy go opuszczamy lub nawet gdy zmieniamy pokój w którym przebywamy.

Ikea też chce być smart. Proponuje nam inteligentne gniazdka Trådfri.

inteligentne gniazdka ikea

Każde z gniazdek ma kosztować około 40 zł. Oprócz tego wymagana jest stacja centralna, która nimi zarządza: to jednorazowy, dodatkowy wydatek w wysokości około 60 zł. Niestety, na razie gniazdka nie integrują się z rozwiązaniami innych producentów – jak na przykład Apple HomeKit – ma to być jednak poprawione w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Gniazdkami możemy zdalnie zarządzać za pośrednictwem mobilnej aplikacji. A więc możemy je włączać, wyłączać, analizować zużycie prądu. Możemy też automatyzować ich działanie – na przykład gdy wchodzimy na piętro naszego domu, podłączone do nich oświetlenie może się uruchamiać. A gdy schodzimy: gasnąć.

Linia produktowa Trådfri ma być cały czas rozszerzana o nowe urządzenia, takie jak inteligentne żaluzje, oświetlenie czy czujniki ruchu. Obiecywana jest też pełna zgodność z asystentami cyfrowymi Amazon Alexa i Asystent Google.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Nokia 2.2 udowadnia, że nowoczesna technologia nie musi być droga

W tym telefonie nie znajdziemy superszybkiego procesora czy niesamowitego aparatu. To proste...
Czytaj wiecej