Dom, który nauczy się naszych przyzwyczajeń

inteligentny dom
Już za kilka lat, otaczające nas urządzenia, takie jak telewizory, klimatyzatory czy lodówki, będą uczyły się naszych preferencji i ułatwiały nam życie. Będą ze sobą połączone, a ich działanie oparte będzie na sztucznej inteligencji. Samsung jest już na tę przyszłość gotowy.

Mroźny, zimowy poranek. Domowe światła zaczynają się stopniowo rozjaśniać, podczas gdy w tle rozchodzi się ulubiona muzyka. Wchodzimy do kuchni, mówimy „kawa” i natychmiast ekspres przygotowuje filiżankę parującego napoju. Lodówka z kolei, podpowiada nam pomysły na posiłki do przygotowania w ciągu dnia, pytając przy tym, czy potrzebne do nich składniki chcemy kupić online.

Realizacja wizji urządzeń skomunikowanych ze sobą w ramach sztucznej inteligencji jest dla Samsunga naturalnym krokiem w przyszłość. Bazę stanowi niemal pół miliarda połączonych urządzeń sprzedawanych co roku. Biorąc pod uwagę przeciętny cykl życia tego typu produktów, na świecie w każdej chwili używanych jest ponad miliard urządzeń Samsung.

Sztuczna inteligencja w naszym inteligentnym domu to, zdaniem Samsunga, już bardzo nieodległa przyszłość.

W tym roku, podczas targów CES, Samsung pokazał swoją wizję rozwoju technologii, której ważnym elementem jest Internet Rzeczy (IoT – ang.: Internet of Things), działający na bazie sztucznej inteligencji. Na przykład telewizory Samsung Smart TV, zintegrowane z głosowym asystentem Bixby, będą potrafiły odtwarzać muzykę i programy spersonalizowane pod kątem preferencji użytkowników, jak również pokazać, kto właśnie dzwoni do drzwi frontowych i co znajduje się w lodówce.

inteligentny dom

Z kolei lodówka Family Hub, także zintegrowana z AI, rozpoznaje głosy poszczególnych członków rodziny i każdemu z nich pokazuje indywidualny plan dnia. Na dużym ekranie, który znajduje się w drzwiach lodówki, zobaczymy obraz z domofonu, obejrzymy program telewizyjny, sprawdzimy przepisy, a mówiąc do niego uruchomimy np. pralkę.

Kluczowe jest kompleksowe podejście do tematu.

Samsung dąży do pełnej integracji urządzeń w ramach całego środowiska, jakim jest dom czy biuro. W najbliższych miesiącach firma połączy nie tylko swoje produkty, ale także urządzenia i czujniki stworzone przez zewnętrznych partnerów, obsługujące Internet Rzeczy. Ekosystem Samsung SmartThings pozwoli kontrolować połączone urządzenia przez jedną aplikację. Do 2020 roku Samsung planuje integrację sztucznej inteligencji we wszystkich swoich połączonych urządzeniach.

inteligentny dom

Można się spodziewać, że w nadchodzących latach wiele urządzeń IoT stworzy szeroką gamę wzorców i scenariuszy użytkowania. To, jak działające na bazie sztucznej inteligencji urządzenia nauczą się kompleksowych wzorców użytkowania i jak je przeanalizują, by zaoferować konsumentom najlepsze możliwe opcje, będzie kluczowe dla sukcesu technik opartych o sztuczną inteligencję w przyszłości. Innymi słowy, sukces sztucznej inteligencji zależał będzie do tego, jak dobrze urządzenia zrozumieją użytkowników.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Apple porzuca Intela – co to oznacza dla przyszłości komputerów Mac?

Jeszcze w tym roku sprzęty od Apple’a zmienią się na fundamentalnym poziomie....
Czytaj wiecej