Czy Inua to nowa Noma? Romans kuchni japońskiej z nordycką

Tradycyjne japońskie składniki (www.japantimes.co.jp)
Tradycyjne japońskie składniki (www.japantimes.co.jp)
Przedsięwzięcie ma na celu połączenie dwóch bardzo kontrastujących kultur kulinarnych, na które podzielił się kulinarny świat - Dania została kolebką nurtu zwanego Nową Kuchnią Nordycką, Japonia zaś stanowi obecnie popularny cel wypraw najbardziej wybrednych smakoszy.

Słowo inua w jezyku inuitów oznacza energię życiową, przepływającą przez wszystkie żywe stworzenia. Restaurację pod tą nazwą poprowadzi w Tokio urodzony w Niemczech szef kuchni, Thomas Frebel. Niemiec może pochwalić pochwalić się 10-letnim stażem w renomowanej duńskiej restauracji Noma. Był tam szefem badań i opracowywania receptur. Znamienne, że okres jego pracy przypada na dekadę, w której lokal ten otrzymał tytuł najlepszej restauracji na świecie aż czterokrotnie.

Dla Frebela praca w Japonii stanowi raczej powrót niż debiut. Przez większość 2014 roku podróżował po Kraju Kwitnącej Wiśni, przygotowując wyczekiwany przez Japończyków jednomiesięczny pop-up (tymczasową restaurację) Nomy w Tokio. Na początku 2015 roku Noma Japan zachwyciła świat.

Noma Japan - tymczasowa restauracja typu pop-up otwarta w Tokio w 2015 roku(foodsaketokyo.com)
Noma Japan – tymczasowa restauracja typu pop-up otwarta w Tokio w 2015 roku(foodsaketokyo.com)

Czułem silne połączenie z Japonią, krajobrazem, kulturą i składnikami. Gdy wyjechaliśmy, miałem głębokie poczucie niedokończonej pracy. Od dawna marzyłem o tym, aby pozostać tutaj, w jednym z najwspanialszych kulinarnie miast na świecie.

Frebel podkreśla, że Inua będzie jego restauracją, a nie zagraniczną filią Nomy. Jednocześnie jednak przyznaje, że nieuniknione będą silne podobieństwa pomiędzy nimi. Akceptuje fakt, że 10 lat pracy wywarło wpływ zarówno na niego, jak i na sam kopenhaski lokal. Zarzeka się jednak, że Inua nie będzie kopią Nomy Japan, choć jego koncept ma podzielać filozofię, która stała za stworzeniem pop-upu. Dodatkowo, szef kuchni obiecuje wykorzystywać w swoich daniach przede wszystkim japońskie składniki (choć dopuszcza małe wyjątki).

Szef kuchni Thomas Frebel przy pracy (www.scmp.com)
Szef kuchni Thomas Frebel przy pracy (www.scmp.com)

Mimo, że faktycznie to Frebel będzie trzymał pieczę nad codziennym funkcjonowaniem restauracji, Inua otrzyma również silne wsparcie dzięki partnerstwu René Redzepiego (szefa kuchni i współwłaściciela kopenhaskiej Nomy) oraz firmy Kadokawa Corporation – japońskiego giganta medialnego i wydawniczego. Restauracja mieścić się będzie na najwyższym piętrze budynku Kadokawa w okolicy Fujimi, w okręgu specjalnym Chiyoda. Stąd wystarczy już tylko krótki spacer, aby znaleźć się w niezwykle klimatycznej dzielnicy Kagurazaka.

Inua zostanie otwarta 29 czerwca. Restauracja, mogąca pomieścić 50 osób, oferować będzie menu degustacyjne w cenie 29 000 yenów (ok. 925 złotych) plus dobrane napoje. Lokal będzie otwarty od wtorku do soboty, ale tylko od godziny 17-tej, w porze kolacji (podawanej na dwie tury).

Szczegółowe informacje na temat nowego punktu na mapie kulinarnej Japonii znajdziecie na: inua.jp, gdzie udostępniono także możliwość rezerwacji.

Żródło: Eater.com

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Lexus RC F GT3 w kultowej grze!

To wielka gratka dla wszystkich fanów wyścigów, motoryzacji, gier i Lexusa! Model...
Czytaj wiecej