Apple pokazał dwa nowe iPady. Będzie znacznie drożej, ale czy lepiej?

ipad mini 5 ipad air
iPad Mini i iPad Air doczekały się długo oczekiwanego i mocno spóźnionego liftingu. Zmiany wprowadzone do tabletów Apple’a są niemal wszystkie na korzyść. Niestety, znacząco wzrosły ceny, co studzi apetyt.

Apple dość niespodziewanie, bez żadnej zapowiedzi czy konferencji prasowej, zaprezentował dwa nowe tablety. Są to odświeżone iPad Air i iPad Mini, wyposażone teraz w znacznie nowocześniejsze podzespoły. W teorii powinniśmy się cieszyć, wszak oba modele wręcz prosiły się o unowocześnienie. Nowości jednak nie jest aż tak wiele, za co ceny nowych tabletów wzrosły. I to znacząco!

iPad Mini, czyli ten bardziej poręczny. Teraz będzie znacznie szybszy.

Apple nie odświeżał swojego 7,9-calowego tabletu już od niemal czterech lat, co w świecie konsumenckiej elektroniki jest wyjątkowo długim czasem. Konstrukcja urządzenia nie zmieniła się jednak w zasadzie wcale. Z jednej strony ktoś mógłby argumentować, że poprzednia wersja była tak dobra, że zmiany w niej nie są potrzebne. Nowości w „zwykłych” iPadach i w wersjach Pro wydają się jednak temu przeczyć.

ipad mini 5 ipad air

Wróćmy jednak do modelu Mini. Urządzenie waży 0,3 kg i ma raptem 6,1 mm grubości. Jak już wspominaliśmy, jego konstrukcja nie uległa zmianie, a więc Apple nie zdecydował się dodać do niego Face ID, czyli mechanizmu logowania za pomocą twarzy. Nadal będziemy korzystać z odcisków palca przez mechanizm Touch ID. Konserwatyzm Apple’a w tym modelu ma też swoje pozytywne strony: producent nie pozbył się z tabletu słuchawkowego złącza 3,5 mm jack.

Wyświetlacz LCD iPada Mini ma przekątną 7,9-cala  i pracuje w wysokiej rozdzielczości 2048 na 1536 pikseli i obsługuje mechanizm Ture Tone, który dopasowuje temperaturę barw do otoczenia, w którym się znajdujemy. „Miniacz” zyskał też obsługę rysika Apple Pencil, możemy więc wykorzystywać go do szkicowania czy odręcznych notatek.

ipad mini 5 ipad air

Największą nowością jest nowy procesor: Apple A12 Bionic, stosowany w innych nowoczesnych urządzeniach mobilnych tego producenta. Dzięki temu tablet ma być szybszy od swojej poprzedniej wersji aż trzykrotnie. Wymieniono też aparaty: z tyłu znajduje się teraz jednostka z matrycą 8 Mpix, z przodu zaś z matrycą 7 Mpix.

Cena? Znacząco wyższa. iPad Mini kosztował do tej pory 1600 zł. Tymczasem podstawowa wersja iPada Mini 5 to wydatek 1900 zł, a w wersji z modemem LTE aż 2500 zł. Rysik sprzedawany jest osobno, w cenie 430 zł.

Podobnie iPad Air. Jest przede wszystkim szybciej, ale i drożej.

ipad mini 5 ipad air

iPad Air to, przynajmniej teoretycznie, taki „średniak” pomiędzy zwykłym iPadem a iPadem Pro. Jednak wraz z podniesieniem ceny za to urządzenie nie jesteśmy pewni do kogo właściwie jest ono skierowane. Odnosimy subiektywne wrażenie, że oszczędni lepiej wyjdą na podstawowej wersji iPada, a zamożniejsze osoby mają już niewiele do dopłaty do wersji Pro. A co właściwie nowego u Aira?

iPad Air wyposażony jest w wyświetlacz o przekątnej 10,5 cala i podobnie jak nowy Mini zawiera superszybki procesor A12 Bionic. Waży 456 g i ma 6,1 mm grubości. Jego wyświetlacz wyposażono w powłokę antyodblaskową, technikę True Tone i pracuje on w rozdzielczości 2224 x 1668 pikseli. Jest też zgodny z rysikiem Apple Pencil. Zabrakło, podobnie jak w iPadzie Mini 5, funkcji Face ID, nadal trzeba polegać wyłącznie na odciskach palca i Touch ID.

ipad mini 5 ipad air

Nowości… w zasadzie tyle. Cena? Znacznie wyższa, bo aż 2500 zł.

Apple zaczyna być bardzo zachowawczy.

Nowe urządzenia są sprzedawane znacznie drożej niż poprzednie modele – a przypominamy, że ceny starszych iPadów nie były obniżane. Apple nie zdecydował się też na wprowadzenie żadnych użytkowych nowości, decydując się wyłącznie na unowocześnieniu samych procesorów. Nie jesteśmy pewni skąd taki konserwatyzm u firmy, która swego czasu nie bała się odważnych zmian w swoich produktach. Nie rozumiemy też do końca zwiększenia cen urządzeń – czyżby Apple przewidywał spadek sprzedaży i w ten sposób stara się utrzymać kwotę przychodów… ?

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Spełnienie marzeń graczy. Potężny laptop nie z jednym, a dwoma wyświetlaczami

Asus ROG Zepyrus Duo 15 to komputer, który bez najmniejszych problemów poradzi...
Czytaj wiecej