iPhone X pozostanie wyjątkowy jeszcze przez dwa lata

iPhone X Face ID
Face ID, system rozpoznawania użytkownika za pomocą twarzy, to nowość w linii telefonów Apple’a, wprowadzona po raz pierwszy w iPhone X. Producenci, którzy chcą wdrożyć podobne rozwiązanie, mają poważny problem.

Rozpoznawanie użytkownika za pomocą twarzy czy tęczówki jego oka nie jest niczym nowym w świecie telefonów komórkowych. Apple opracował jednak mechanizm, który, jeśli chodzi o skuteczność – wygląda na to – deklasuje konkurencję. Według recenzji, iPhone X błyskawicznie rozpoznaje swojego właściciela, a zarazem jest nieomylny, nie pozwalając postronnym osobom na zalogowanie się do telefonu. Nawet tym bardzo przypominającym z wyglądu głównego użytkownika.

Jak zawsze w przypadku rozwiązań wprowadzanych przez Apple’a, na rynku telefonów komórkowych wręcz zawrzało. Każdy producent tych urządzeń chce mieć w swoich urządzeniach moduł podobny do Face ID. Przecież ich produkt nie może odstawać od trendów.

iPhone X Face ID

Niestety, producenci ci mają problem.

Apple zamówił tak wiele komponentów niezbędnych do działania Face ID w iPhone X, że producenci innych telefonów nie mają na co liczyć.

Apple nie produkuje samodzielnie elementów składowych swoich produktów. Zleca to chińskim fabrykom, które masowo wytwarzają niezbędne do działania iPhone’ów komponenty. Jednym z elementów składających się na Face ID są układy scalone VCSEL (Vertical Cavity Surface Emitting Lasers), kluczowe do zapewnienia niezbędnej precyzji.

Apple zamówił ich tak wiele, że ich producenci ledwo nadążają z realizacją zamówienia. A to oznacza, że nie są w stanie przyjąć zleceń od innych firm. To z kolei oznacza, że tacy producenci, jak Samsung czy Xiaomi, muszą obejść się smakiem. Lub wynaleźć alternatywną metodę rozpoznawania użytkownika w sposób zbliżony do iPhone’a X.

iPhone X Face ID

Apple wydał na produkcję układów scalonych VCSEL 390 mln dol. Ich produkcją zajmuje się firma Finisar. Jest wysoce prawdopodobne, że część z tych układów jest już produkowana na rzecz następcy iPhone’a X, który zapewne zostanie zaprezentowany w tym roku.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Składane Samsungi Galaxy Z Flip3 i Galaxy Z Fold3 to będzie hit mody

Samsung zaprezentował dwa nowe telefony, które niebawem pojawią się w sprzedaży. Są...
Czytaj wiecej