W końcu jest! Oto iPhone X!

iPhone X
iPhone X
Firma Apple zaprezentowała najnowszego, najlepszego w historii iPhone’a. Nazywa się on iPhone X i znacząco różni się od wszystkich telefonów oferowanych przez nią do tej pory.

Od czego zacząć opisywanie nowego telefonu Apple’a? Proponuję od najbardziej widocznej zmiany, jaką jest ekran Super Retina o przekątnej 5,8 cala, z obsługą standardów HDR i Dolby Vision i technik True Tone oraz 3D Touch. Co najważniejsze – rozciąga się od krawędzi do krawędzi. Efektem ubocznym takiego rozwiązania projektowego jest brak przycisku Home. Telefon wybudzać będziemy dotknięciem w ekran, a aby przejść do menu głównego i przełączać się między aplikacjami, będziemy korzystać z gestu przeciągnięcia palca od dołu ekranu.

Zgodnie z przewidywaniami, odblokowanie czytnikiem linii papilarnych zostało zastąpione skanowaniem twarzy – Face ID. Za każdym razem, gdy spojrzymy na iPhone’a X telefon rozpoznaje naszą twarz. Face ID uczy się twarzy użytkownika i zmienia się wraz z nią. Czy zapuścimy brodę, zmienimy fryzurę, czy nam się nieco przytyje – Face ID nauczy się nowego kształtu i dostosuje się.

iPhone X to nie tylko poważne wynalazki.

iPhone X

Nową funkcję możemy też zastosować do mniej poważnych interakcji, jak odblokowywanie telefonu. iPhone X zaproponuje nam Animoji, czyli wersję animowanych emotikon, które tworzymy przy użyciu własnej twarzy.

W iPhonie X obydwie matryce aparatu są stabilizowane. Same aparaty wydają się być identyczne jak w iPhonie 8, choć teleobiektyw ma nieco inną jasność (f/1.8 dla obiektywu szerokokątnego i f/2.4 dla tele). iPhone X jest też ładowany bezprzewodowo w standardzie Qi.

Największą nowością wydaje się jednak wspomniany wyświetlacz. Wprowadza on iPhone’a w świat bezramkowych telefonów, a pozbycie się przycisku Home będzie wyzwaniem dla fanów marki, którzy od dekady używali go do wszystkich podstawowych czynności. Czy ten pomysł się sprzeda? Zapewne tak, choć ceny wprawiają w osłupienie.

Polskie ceny iPhone X:

  • iPhone X 64 GB – 4979 zł
  • iPhone X 256 GB – 5729 zł
  • Czas sprzedać nerkę…
Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Zaryzykuję tezę, że Apple to absolutny król smartwatchy

Możemy się spierać, ile warte są iPhone'y, iPady czy komputery Mac, ale...
Czytaj wiecej