97-letnia Iris Apfel została modelką agencji IMG Models

Iris Apfel, fot. The Landmark
Iris Apfel, fot. The Landmark
Wykluczenie technologiczne, na które cierpi wiele osób w podeszłym wieku, można zwalczyć – wystarczy brać przykład z Iris Apfel, która w mediach społecznościowych śmiga jak małolata, choć wielkimi krokami zbliża się do 98 urodzin (to nie literówka). Co więcej, świetnie radząca sobie w branży kreatywnej bizneswoman właśnie została jedną z modelek topowej agencji IMG Models.

Bardziej zorientowani powinni kojarzyć Iris Apfel. IMG nie sięgnęło bowiem po jakąś wiekową kobietę. Agencja zrzeszająca wiele gorących nazwisk współczesnego modelingu zatrudniła osobę, która od wielu lat uznawane jest za ikonę stylu. Urodzona 29 sierpnia 1921 roku Iris Apfel z wykształcenia jest historykiem sztuki, ale przez większość swego długiego życia pracowała jako projektantka. Firma tekstylna Old World Weavers, którą w 1950 roku założyła wraz z mężem, Carlem Apfelem, szybko wyrobiła sobie świetną renomę. Z jej usług wnętrzarskich w ubiegłym wielu korzystali m.in. amerykańscy prezydenci począwszy od Harry’ego Trumana, a na Billu Clintonie kończąc.

“Kto by pomyślał, że zostanę 97-letnią dziewczyną z okładki?” – Iris Apfel

Iris Apfel, fot. Daniela Federica/Blue Illusion
Iris Apfel, fot. Daniela Federica/Blue Illusion

W 1992, mając 71 lat na karku, Iris Apfel teoretycznie udała się na emeryturę… A przynajmniej oddała ster Old World Weavers młodszemu pokoleniu. Nie zamierzała jednak rezygnować z pracy kreatywnej. Żwawa nowojorczanka wciąż tworzyła, udzielając się przy kampaniach reklamowych m.in. marek Kate Spade, MAC Cosmetics, Alexis Bittar czy Le Bon Marché. Jednocześnie niesamowitą popularność zdobywał jej eklektyczny styl ubierania się. W 2005 roku poświęcono mu nawet pierwszą w historii Metropolitan Museum of Art wystawę dotyczącą ubrań! Ekspozycja Rara Avis (fr. biały kruk) okazała się wielkim sukcesem, czyniąc Iris Apfel ikoną mody.

Nie zwalniając tempa, projektantka brała udział w kolejnych przedsięwzięciach. Pojawiała się w sesjach modowych i na okładkach m.in. “Vogue Italia” czy “Dazed & Confused”. Przez ostatnie osiem lat tworzyła też biżuterię dla Home Shopping Network, a w zeszłym roku doczekała się własnej lalki Barbie! Oficjalne podpisanie kontraktu z agencją modelek czyni ją jednak najstarszą osobą w branży. Iris Apfel wspomina też, że po raz pierwszy w całej swej karierze będzie mieć własnego agenta.

W wywiadzie dla WWD.com, który przeprowadzono po ogłoszeniu jej współpracy z IMG, Iris Apfel przyznała:

Nie sądzę, by wiek cokolwiek zmieniał. Moim zdaniem emerytura jest gorsza niż śmierć! Współczuję ludziom, którzy nie lubią swojej pracy i czekają, by móc z tym skończyć.

Oczywiście nie można przez pryzmat jednej, żywiołowej (prawie) stulatki stwierdzić, że wiek to tylko cyfra. Warto jednak przyjrzeć się trendom, które wskazują, że nic tak nie utrzymuje człowieka w formie, jak ciągła aktywność – zwłaszcza umysłowa. Poza tym ciekawe jest to, jak konkurowanie z Iris Apfel zniosą dotychczasowe gwiazdy IMG Models. O ile nie martwiłbym się o Kate Moss czy Chrissy Teigen, młodsze koleżanki – jak Bella i Gigi Hadid – różnie mogą poradzić sobie z presją.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Nie tylko anime. Tak 100 lat temu wyglądały japońskie animacje

Dziś słowo "anime" ma jednoznaczny wydźwięk i kojarzy się z bardzo konkretną...
Czytaj wiecej