Iris – projekt, który zrodził się z marzeń

Czekając na ogłoszenie listy finalistów konkursu Lexus Design Award 2015 przyglądamy się najciekawszym projektom z minionych edycji.

Dobry design to taki, który rozwiązuje problemy a nie przynosi nowe. Rozwija piękno i użyteczność znanych przedmiotów lub tworzy nieznane dotąd kategorie. To właśnie jest istotą konkursu Lexus Design Award.

Czekając na ogłoszenie listy projektantów i designerów, którzy znajdą się w finale Lexus Design Award 2015 przyglądamy się najciekawszym projektom z minionych edycji. Dla wielu z nich udział w konkursie był przełomem na wielu płaszczyznach. Współpraca z mentorami pozwoliła dopracować ich projekty. Możliwość zbudowania prototypów projektów pod okiem ekspertów Lexusa zawsze dla finalistów konkursu jest przeniesieniem do rzeczywistości i wizji i marzeń.

Foto: Iris Sebastian Scherer

w 2014 tytuł Lexus Design Award zdobył Sebastian Scherer za projekt IRIS. To niesamowity projekt sferycznej lampy, która swoja formą przypomina bańkę mydlaną. Projekt minimalistyczny, który swoim pięknem wręcz hipnotyzuje. Scherer, 39-letni projektant mebli z Berlina, wpadł na pomysł stworzenia Iris już w 2011 roku. Czekając na pociąg w Mediolanie ”patrzyłem na dzieci bawiące się w dmuchanie baniek mydlanych”, opowiada projektant: „Wtedy właśnie zrodził się pomysł na projekt – lampę ze szkła, która kryłaby w sobie tęczę.”

Foto: Iris Sebastian Scherer

Pod okiem i z pomocą swojej mentorki Robin Hunicke – jednej z najlepszych amerykańskich projektantek gier komputerowych Scherer zbudował działający prototyp Iris. Fakt, że oboje twórcy na co dzień zajmują się kompletnie odmiennymi sferami projektowania miał zasadnicze znaczenie dla ich współpracy. Jak sama określa to Robin Hunicke: „To nie jest tylko program mentorski, który dobiera dobrze partnerów – Lexus Design Awards pomaga tworzyć mosty pomiędzy pomiędzy różnymi dyscyplinami. To dokładnie ten rodzaj nowatorskiej współpracy, który wspiera innowacyjne, kreatywne i przełomowe dzieła” Lexus Design Award to szansa nie tylko na zrealizowanie swojego projektu w formie prototypu, ale i wprowadzenie go na rynek. Tak było w przypadku zwycięskiego projektu Sebastiana Scherera, któremu nagroda pomogła zdobyć finansowanie i wprowadzić Iris na rynek. Jak sam twierdzi nie byłoby to możliwe gdyby nie zwycięstwo w konkursie: „Pomogło mi zyskać zainteresowanie. Gdyby nie nagroda i produkcja prototypu inwestor pewnie nigdy by o mnie nie usłyszał”.

Lexus wierzy w dobry design. Dlatego nie tylko stara się najlepiej jak to możliwe wykorzystywać go w swoich autach, ale też dbać o wsparcie dla ludzi, którzy podzielają wiarę w poszukiwanie inspirujących rozwiązań. Doskonałymi tego przykładami są projekty biorące udział w finale Lexus Design Award. Zarówno to z minionych edycji, jak i tegoroczne finałowe projekty, które poznamy już wkrótce.

Foto: Iris Sebastian Scherer

Więcej: www.sebastianscherer.com

Autor artykułu
More from Krzysiek Bukowski

Ktoś w końcu pokazał jak dobrze ukazywać skalę wielkości

Kevin Wisbeth stworzył szereg zaskakujących fotomontaży, na których zestawia ze sobą najróżniejsze...
Czytaj wiecej