Jak grill Lexusa LS 500 stał się dziełem sztuki

Lexus LS 500 - przód
Lexus LS 500 - przód (www.lexusnews.eu)
Poznaj historię, kryjącą się za splecionymi liniami motywu grilla Lexusa LS 500, by w pełni docenić kunszt japońskich rzemieślników...

Projektanci Lexusa nawet z rzeczy wydawałoby się prozaicznej, jak maskownica chłodnicy, potrafią zrobić prawdziwe dzieło sztuki. Siatka w kształcie klepsydry, o skomplikowanym, deseniu, złożonym z niezliczonych liter ‘L”, przyciąga wzrok już przy pierwszym zetknięciu z modelem LS 500. Element, niewątpliwie dodający pojazdowi charakteru, przy dokładniejszych oględzinach tylko zyskuje w oczach obserwatora. Jednak nie każdy koneser unikalnego designu pozna historię, kryjącą się za splecionymi liniami motywu, aby w pełni docenić kunszt japońskich rzemieślników…

Projekt

Zaczęło się zwyczajnie, od projektu. Jednak już na etapie jego tworzenia pojawił się nowatorski pomysł na stworzenie niesamowicie skomplikowanego, jednoczęściowego grilla inspirowanego motywami naturalnie występującymi w przyrodzie. Projekt następnie trafił na ekrany komputerów, gdzie ożywiono go za pomocą programu graficznego.

Rzeźba

Grill Lexusa LS 500 (lexusnews.eu)
Grill Lexusa LS 500 (lexusnews.eu)

Komputery nie są jednak w stanie oddać niuansów, dostrzeganych jedynie przez ludzkie oko. Przez pół roku, pracując po osiem godzin dziennie, każdej z pięciu tysięcy linii doświadczony modelarz nadawał odpowiednią krzywiznę ręcznie. Wydawałoby się, że można by na tym poprzestać. A jednak, niezłomni twórcy Lexusa LS 500 mieli na ten temat zupełnie inne zdanie.

Forma

 

Kiedyś już wspominaliśmy o tzw. Mistrzach Takumi  (jap.: rzemieślnik), najwyżej stojącymi w zawodowej hierarchii inżynierami Lexusa. Związani z firmą od co najmniej 25 lat, legendarni rzemieślnicy pracujący często na własnoręcznie wykonanych narzędziach, uważani są za wirtuozów w swoim fachu. Pieczołowicie ukształtowany przez człowieka model grilla trafił pod ich opiekę, aby, znani z ciągłego dążenia do doskonałości Takumi, wykonali jego możliwie jak najbardziej precyzyjną metalową formę. Decyzja ta okazała się strzałem w dziesiątkę, bo pomimo wykorzystania najlepszych maszynowych technologii, najważniejsze okazały się umiejętności człowieka.

Mistrz Takumi

I tak, mistrz Takumi Yasuhiro Nakashima, z dokładnością przekraczającą możliwości robota frezującego, przez kolejnych pięć miesięcy nadawał elementowi skomplikowany kształt, fakturę oraz szereg szczegółów , których maszyna nie jest w stanie dostrzec. Ręcznie polerował miejsca załamania światła, aby wydobyć z grilla to, co najpiękniejsze dla ludzkiego oka. Finalnie, udało mu się wiernie odzwierciedlić niezwykle wymagającą wizję projektanta.

mistrz Takumi Yasuhiro Nakashima
Mistrz Takumi Yasuhiro Nakashima (for. lexusnews.eu)

 Chciałbym, aby wszyscy, którzy zobaczą ten grill docenili jego projekt i zachwycili się nim już na pierwszy rzut oka.

– takie słowa wypowiedział Yasuhiro Nakashima, gdy proces tworzenia nowego grilla LS 500 dobiegł końca.

I myślę że osiągnął sukces, bo  grill Lexusa LS 500 nie tylko przyciąga wzrok, ale wygląda wręcz spektakularnie.

Poniżej cała opowieść “w pigułce”.

Źródło: LexusNews.eu

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Oniryczna wystawa designerskich mebli przy dźwiękach soundtracku „Twin Peaks”

Dimore Studio to designerzy przyszłości z Milanu. Ich ostatnia wystawa "Limited Edition"...
Czytaj wiecej